Uzun Pozlama Nasıl Yapılır ? Uzun Pozlama Teknikleri ve Örnekleri

2
176

 

Uzun pozlama Nedir ? öncelikle bu yazıda sizlere uzun pozlamanın ne olduğundan uzun pozlama tekniklerinden ve en güzel uzun pozlama resimlerini paylaşacağım. Sonuna kadar beni okumaya devam edin 😉

Uzun pozlama Nedir ?

Uzun pozlama dslr fotoğraf makinelerinde adından da belli olduğu gibi uzun bir süre perdeyi açık bırakmak ve fotoğraf makinesinin dışarda olan hareketleri algılamasına olanak sağlamaktır. Uzun pozlama kısaca budur.

Uzun pozlama ne zaman yapılır ?

Uzun pozlama özellikle güneşin olmadığı güneşin battığı zaman akşam üzeri yada gece karanlığında çok rahat bir şekilde yapılabilir.

Uzun pozlama ne zaman yapılmaz ?

Uzun pozlama güneşin aldınta çok fazla ışık olan yerlerde yapmak imkansızdır, perdeyi uzun süre açık bırakacağımızdan resim bembeyaz çıkacaktır.

Uzun pozlama yaparken enstantane ve diyafam ile iso değeri ne olmalı ?

Uzun pozlama yaparken kısa süreli uzun pozlama yapacaksak, örneğin 2,6 saniye gibi fotoğraf makinasının enstantane değerini bu ayara getirip yapabiliriz. Daha uzun bir uzun pozlama yapacaksak makinanın bulb modunu kullanmamız gerekecek.

Uzun pozlama yaparken Diyafram ayarı  : uzun pozlama yaparken diyafram açık mı olacak yoksa kapalı mı buna siz ortamdaki ışığa göre karar vermelisiniz. Çok az ışık varsa diyafram açık çok fazla yada yeteri kadar ışık varsa diyaframı kapatıp yani kısabilirsinzi, ayrıca enstantane hızına bağlı olarak diyaframı açıp yada kapatmak gerekir.

İso ne olmalı ? iso mümkünse 100 de kalsın iso pek önem arz etmiyor uzun pozlamada, iso artıracağımıza uzun pozlama süresini artırıp daha net bir görüntü alabiliriz.

Başka başka neler gerekli ?

Mutlaka olmazsa olmazlardan biridir tripop tripod olmadan imkansızdır uzun pozlama, hatta kumanda lazım kumanda olmadan tripod titreyebilir.

Uzun pozlama örnekleri
Not : Aşağıdaki resimlerin ikisi de tripodsuz çekilmiştir, korkulukların üstüne koyarak da hiç titretmeden tripod işlemi görebilirsiniz.

murat dutlu
uzun pozlama örneği, murat dutlu

 

uzun pozlama örneği gece

uzun pozlama örnekleri
uzun pozlama , murat dutlu

Sormak isteiklerinizi BURAYA tıklayarak sorabilirsiniz.

Önceki Makale2015 Ramazan Ne Zaman Başlıyor, Kurban Bayramı Hangi Gün Tarihi
Sonraki MakaleYüzme Dersleri Video, Yüzme Öğrenmek İstiyorum

2 Yorum Yapıldı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz