Yağlı Güreş Nedir? Oyunları Hakkında Bilgi

0
398
Yağlı Güreş Nedir

Yağlı Güreş Nedir? Oyunları Hakkında Bilgi. Yağlı güreş oyunu hangi yöreye aittir. Yağlı güreş oyunları terimleri nelerdir.

Yağlı Güreş Nedir? Oyunları Hakkında Bilgi
yağlıgüreş

Yağlı güreş ülkemizde milli kültürümüzü yansıtan önemli sporlardan birisidir. Yağlı güreş sporu uzun yıllardır yapılmakta ve artık bizim kimliğimizle özdeşleşmiş bir spor haline gelmiştir.

Türkler sporların hepsine önem vermişler ancak güreşin yeri her zaman başka olmuştur, bunun sebebi güreşin terbiye verici olduğunu düşünmelerinden gelmektedir.

Anadolu’da çocukluktan başlayan güreş eğitimi, Türk boyları arasında farklı şekillerde yapılarak organizasyonlar düzenlenmiş ve yıllar sonra Ata sporları olarak yerini almayı başarmıştır.

Yağlı güreşlerin en önemli bölümlerinden birisi de Törenlerdir. Törenlere farklı şekilde önem verilmiştir. Pehlivanlar törene başlamadan önce manda derisinden yapılan kısbetlerini giyer.

Pehlivanlar kısbetlerinin paça bölgelerini ve bel bölgelerini iyice bağladıktan sonra yağ kazanının olduğu bölüme geçerek kendilerini iyice yağlarlar.

Yağlı güreşlerde mağlup olmamak için pehlivanlar dengelerini iyi korumaları gerekir. Denge bu güreş için pek çok önemlidir.

Güreşler yapılırken er meydanlarında davul zurna eşliğinde savaş havaları çalmaya başlar.

PEŞREV : Sporcuların güreş öncesi kendilerini güreşe hazırlamak için yapmış oldukları hareketlere peşrev adı verilmektedir. Sporcular heybetli yürüyüşleri ve kendine özgü hareketleri ile ısınmaya devam ederken, fonda kırkpınar ruhunu yansıtan davul, zurna sesleri yükselir.

 

 

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here