Yaptıklarınızın karşılığını bir gün göreceğinize..

0
106

Yaptıklarınızın karşılığını bir gün göreceğinize inanmanızın davranışlarınızı etkileyeceğini düşünüyor musunuz?, yaptıklarımızın karşılığını almak davranışlarımızı nasıl etkiler?

İnsanlar dünya içinde nasıl davrandıysa, handi davranışlarda bulunduysa bunun karşılığını alacaktır, mesela bir insan akşama kadar boş boş geziyorsa, hiçbir iş yapmıyorsa bunun karşılığı parasızlık, hiçbir iş görememe, mutsuzluk, yavaş yavaş kendini toplumdan uzaklaştırma şeklinde olumsuz durumlar oluşur. Davranışlarımız da aynı şekilde, yolda bir taşı kimsenin ayağına takılıp düşmesin diye alıp kenarı koyduysak, bunun karşılığını mutluka ummadığımız bir yerde alırız,almazsak bile ahirette mutlaka bizim hanemize sevap olarak yazdırır, bu gibi durumlarda niyet önemlidir, yolda geçerken o taşa bir tekme atıp hiçbirşey düşünmeden geçsek aynı sevabı alamayız, çünkü insanların ayağına takılmasın kimse düşmesin, kimse zarar görmesin gibi bir düşünce içinde değildik.

Kötülük yapanların ahirette mutlaka karşılığı alacağı, sevap işleyenlerin ise yine mutlaka bunun karşılığını alacağını bilmeli ve buna inanmalıyız, böylece insanın davranışları da bu doğrultuda değişir.

Yaptıklarımızın karşılığını bir gün mutlaka alacağımıza inanmak elbette davranışlarımıza etki eder, yani ben en ufak olumsuz bir davranış yapacağım zaman kendimi frenler ve onu yapmaktan vazgeçerim, yine aynı şekilde örneğin daha çok namaz kılarım, daha çok iyilik yaparım bilirim ki birgün mutlaka karşılığını alacağım.

 

Önceki MakaleAllah’ın sana verdiğinden ahiret yurdunu iste
Sonraki Makaleİzmir S Plaka İhalesi Ne Zaman

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz