4 Yıllık Aöf Mezunları Polis Olabilir Mi ?

12
233
polis
polis

Arkadadaşlar ençok merak edilen soruların başında geliyor 4 yıllık açıköğretim mezunları polis olabilir mi ? şeklinde çok fazla kişi bunun cevabını arıyor şimdi sizlere bu konuyla ilgili olarak birkaç bilgi vermek istiyorum.

4 Yıllık AÖF mezunları polis olabilir mi ?

Polisliğe kimlerin başvurabileceği iki temel düzenleme ile belirlenmiştir.
1. düzenleme 3201 sayılı Kanunun ek 24. maddesi olup, şu şekildedir:
” (Değişik ikinci fıkra: 16/6/2010-5997/3 md.) En az dört yıllık yükseköğretim kurumlarından veya bunlara denkliği kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olup, sınav tarihi itibarıyla 28 yaşından gün almayan erkek ve bayanlar ile askerliğini yapmış 30 yaşından gün almamış, erkek adaylar arasında yapılacak seçme sınavında başarılı olanlar, altı aydan az olmamak üzere polis meslek eğitimine alınırlar.”
2. düzenleme, yönetmelik düzenlemesi olup şu şekildedir:
b) En az dört yıllık yüksek öğretim kurumu veya bunlara denkliği Yüksek Öğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olmak.

Yukarıda da anlaşılacağı gibi her iki düzenlemede de örgün üniversite şartı yoktur, dolayısıyla buradan çıkacak sonuç aöf mezunları da polisliğe başvuru yapabilir.

2 yıllık örgün öğretim 2 yıllık AÖF tamamlama , 4 yıllık üniversite mezunları polis olabilir mi ?

Yukarıda belirtilen düzenlemelerde sadece 4 yıllık üniversite mezunu olma şartı arandığından 2 yıllı örgün okuyup, ardından 2 yıl da aöf den tamamlayan bir öğrenci polisliğe başvurabilir.

Sormak istediklerinizi bize sormak için [ Tıklayın ]

Önceki Makale2 Yıllık Önlisans Üniversite Mezunu Polis Olabilir Mi ?
Sonraki MakaleOsmotik ve Turgor Basınç, İzotonik, Hipotonik, Hipertonik Ortam Nedir

12 Yorum Yapıldı

  1. Beyler bayanlar aöf den hangi bölümden mezun olursanız olun yeterki 4 yillik diplomanız olsn iste o zmn polis olablirsniz. İster tarih ister veteriner labrant okuyn onemli degil sizden istedkleri sadece 4.yillik bi universite bitirmis olmanz. Olay bundan ibaret.

  2. Merabalar açık öğretimi lisesini bitirdim açık öğretim fakultesindende devam edicem surekli arastirmalar icindeyim internette gordugum yazilarin birinde polislik için 91 dogumlulardan başvuru alinmiyor 24 eyluldede 24 yaşıma gircem 2016 da basvuru yapamicakmiyim?diğer yazıda ise 28 yasina kadar diyor boyumda 1 .58 ümitsizlige kapıldım iyice;)))

  3. şimdi ben halkla ilişkiler ve tanıtım okudum 2 yıl ve bu sene 4 yıla tamamlayacagım açıktan fakat benım bölümümün 4 yıllıgı acıktan yok baska bölümle tamlayıp yınede polis olabilr miyim

  4. iyi akşamlar benim bir sorum olacak ben 2 yıl örgün ögretim ve dikey geçişle 2 yılda açık ögretim okudum 4 yıllık üniversite mezunuyum ve komiser olmak için polislige nasıl başvuru yaparım

  5. 4 yıl açık öğretim fakültesi bitirdikden sonra nasıl polis olunur.Bana birisi cevap yazsın facede arama yerine **yaz ekle lütfen..Biri eklesin

  6. 2 yıl örgün okudum iki yılda dışarıdan okudum farklı bölümler polisliğe başvurabilir miyim eğer başvurabilirsem ne zaman nereden ve nasıl başvurabilirim ? Şimdiden bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.

  7. lisans mezunuyum[aöf] evliyim 24 yaşındayım evliyim askerlikten 2 yıl daha tecilliyim polis olmak için kpss den kaç puan almak gerekiyor ve polisliğe başvuru esnasında polislikle ilgili sınav oluyormu?cvp lütfen

  8. merabalar benim bir sorum olacaktı ben 2 yıllık örgün öğretim ve üzerine ise 2 yıllık açık öğretim okudum ve lisans mezunuyum ama ilk 2 yıllık okumuş olduğum örgün öğretimin 1 ci sınıfında 1 ay kopya mualemesinden uzaklaştırma aldım bu polis olmama engel olurmu veya bu silinmişmidir veya siliniyormu veya silinme aşaması süresi ne kadardır daha bu yıl mezun oldum saygılar..

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz