Abazalar Hakkında Bilgi

0
75

Abazalar Hakkında Bilgi

Batı Kafkasya’nın Karadeniz kıyılarında oturan bir kabile. Abazaların ülkesi Kafkas dağlarının ana sırasında kıyıya uzanan ve kuzeyde Gagary ile güneyde İngur’un döküldüğü yer arasında kalan bölgedir.

Rusya’ya katılmadan önce üç bölüme ayrılmıştı. 1. Kıyıda Gagary’dan Galidzga’ya kadar uzanan asıl Abaza ülkesi 2. Tzelbelda dağlık bölgesi, 3. Kıyıda Galidzga’dan İngur’a kadar uzanan Samuvarkan bölgesi.

Abazaların bir bölümü, XVII. Yüzyıldan itibaren anayurtlarından Kafkas dağlarının kuzeyine doğru göç ederek, Kuba nehrinin güney kolları yöresinde yerleşmiştir. 1810 yılında asıl Abaza ülkesi , 1930 yılında da Kuzey Kafkasya’da bulundukları ülke Ruslar tarafından işgal edilince yarım milyona yakın Abaza Türkiye’ye sığınmıştır.

Eski Yunanlılar Abazalardan “Abaskiler” Ortaçağ Bizans tarihçileri de “Abasgiler” diye söz etmektedir. Abazalar kültür yönünden Çerkezlerin etkisi altında kalmıştır. Abhazca denilen dili konuşurlar. Osmanlılar Karadeniz’in doğu kıyılarına yerleştikten sonra Abazalar Türk egemenliğini kabul ettiler ve yavaş yavaş Müslüman oldular.

Önceki MakaleAbaza Hasan Paşa Kimdir, Hayatı
Sonraki MakaleAbaza Mehmet Paşa Kimdir, Hayatı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz