3 teknolojik aracın olumlu olumsuz etkileri, özellikleri

0
528
teknolojik aletlerin olumlu ve olumsuz yönleri

3 teknolojik aracın olumlu olumsuz etkiler, özellikleri hakkında bilgi. Teknolojik aletlerin olumlu ve olumsuz özellikleri karşılaştırma. 

Teknoloji artık hayatımızın bir parçası, teknolojinin olmadığı bir fabrika, ofis, okul, hastane, ev düşünülemez.. Olsa bile bir yanı eksik kalır şüphesiz. Teknolojinin hayatımıza getirdiği yenilikler kadar birtakım sakıncaları da mevcuttur.  Şimdi burada çeşitli teknolojik aletlerin hayatımız üzerinde olumlu ve olumsuz etkilerinden bahsedeceğiz.

araba

Arabalar, şüphesiz hayatımızda pek çok anlamda olumlu etkileri vardır. Tekerleğin bulunması ile birlikte gelişen hızlanan tekerlekli araçlar günümüzde şık bir tasarım, ulaşabileceği maximum hız ve güvenlik ile birlikte hayatımızı hızlandırmakta, uzak olan yerleri yakın hale getirmektedir.

Arabaların hayatımızda pek çok olumlu yönü mevcuttur, ancak araçlarımızı trafikte aşırı hızlı kullanırsak, trafik kurallarına uymazsak bu bize dezavantaj oluşturur ve yaşamımızı bile kaybetmemize sebebiyet verir.

Günümüzde trafik kazalarının çoğu sürücü hataları, yüksek hız gibi faktörlerden kaynaklanmaktadır, araçlar hayatımıza büyük kolaylık sağlamaktadır ancak bilinçsiz kullanımı sonucu yaşamımızı bile kaybetmemize veya başkalarının yaşamlarına zarar vermeye sebebiyet verebilmektedir.

Bilgisayarlar

Bilgisayarların, yaşamımız üzerinde birtakım olumlu ve olumsuz etkileri vardır. Hayatımız neredeyse ofislerde, iş yerlerinde, evde bilgisayarların başına geçmektedir. Bilgisayarlarla haşır neşir olmamak bu çağda imkansız seviyededir.

Bilgisayarlar hayatımızda bu denli önem arz ederken bilgisayarların yaşamımızı olumlu anlamda hızlandırdığı, kolaylaştırdığı da aşikardır.

Ancak biz bu teknoloji harikası olan bilgisayarların başında saatlerce hareketsiz oyun oynarsak, uzun süreli intenetde boş şekilde gezip vaktimizi harcarsak, bizi bir adım ileri taşımayacak boş işlerle vaktimizi öldürürsek işte o zaman bu teknoloji harikası bilgisayarlar bizim hayatımızı zehirlemeye başlamaktadırlar.

Bu yüzden bilgisayarlar günümüzün belki insanoğlunun bulduğu en önemli icattır, ancak olumsuz kullanımında büyük zararlar ve tahribatlar verebilmektedir. Omurgada birtakım sorunlar, kireçlenme, hareketsizlikten kaynaklanan rahatsızlıkların başında gelmektedir. Uzunca bir süre 20 saati aşkın bilgisayar başında oyun oynayan bir çocuk geçtiğimiz yıllarda yaşamını kaybettiği yine çıkan haberler arasındadır.

Bu yüzden bilinçli bir kullanıcı olmalıyız.

mobil telefonlar

Çağımızın bir başka harikası olan bu akıllı mobil telefonlar, neredeyse bilgisayarın yaptığı pek çok işlevi yapabilmektedir. Gittikçe bilgisayarlar küçülmekte elimize sığacak şekle girebilmektedir.

Peki bu akıllı telefonların hayatımıza olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir?

Günümüzde artık bilgiye ulaşmak çok kolay, sizler de bu yazıyı okurken muhtemelen pek çoğunuz telefonunuzdan okuyacaksınız, işte bilgiye ulaşmak oturduğunuz yerden arama motorlarını kullanarak kısa sürede bilmediğiniz, fikir sahibi olmadığınız bir konu hakkında hızlıca fikir elde etmek…

Hayatımızda büyük bir devrim başlatan akıllı telefonlar hemen hemen herkesin elinde mevcut, insanlar bu telefonlarda vakit geçirdiklerinde genellikle nasıl vaktini geçiriyor ? Oyun oynayarak sosyal medya hesaplarında dolaşarak mı? Yoksa bir konuyu araştırarak, bilmediklerini öğrenerek  mi?

Elbette oyun, oynamak sosyal medya kullanmak hepimizin hakkı ancak bunun ayarını iyi tutturmak lazım, aksi halde geriye baktığımızda boşa geçirdiğimiz büyük bir zaman oluşuyor, sonrada keşke dememek için zamanında gerekli adımları atmak lazım.

Mobil telefonlar da bu konuda hayatımızda aşırı derecede oyun, sosyal medyada dolaşmak gibi gereksiz aktiviteler yapıyorsak zamanımızı boşa gecirmekle bizi kendine bağımlu hale getirebiliyor.

 

Önceki MakaleDoğal kaynakların bilinçli bir şekilde tüketilmesi için ne yapmalıyız
Sonraki Makaleİsteklerimizi ve ihtiyaçlarımızı imkanlarımıza göre düzenlerken nasıl davranmalıyız

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz