İsteklerimizi ve ihtiyaçlarımızı imkanlarımıza göre düzenlerken nasıl davranmalıyız

0
529
ihtiyaçlar hiyerarşisi

İsteklerimizi ve ihtiyaçlarımızı imkanlarımıza göre düzenlerken nasıl davranmalıyız, isteklerimizi ve ihtiyaçlarımızı alırken imkanlarımızı nasıl değerlendirmeliyiz.

İsteklerimizi ve ihtiyaçlarımızı imkanlarımıza göre düzenlerken nasıl davranmalıyız
ihtiyaçlar hiyerarşisi

İsteklerimiz hayatımızın her alanında her zaman sınırsız olacaktır, arabamız olduğunda daha güzel bir araba isteyeceğiz, evimiz olduğunda daha güzel bir ev, telefonumuz olduğunda ise yeni çıkan bir telefona her zaman iç geçireceğiz.

Yani kısacası ihtiyaçlarımız hayatımızda her zaman var olacaktır, önemli olan bu ihtiyaçlarımızı kıt kanaatlerle maximum faydayı sağlayabilmektir. Bunu hayatımızda yaşam felsefesi haline getirdiğimizde her zaman başaracağız her zaman işler yolunda gidecektir. Zira insanoğlu her zaman daha iyisini, daha güzelini arzulayacak ve sahip olmak isteyecektir.

Bu aslında duygularımızı, nefsimizi törpülemekle de ilgilidir, sınırsız sayıdaki bu istek ve ihtiyaçlarımızı giderirken en önemlisi imkanlarımız doğrultusunda adım atmamız gerekmektedir. İmkanlarımızın el verdiği doğrultuda ilerlemek, yaşamımıza bu ölçüde yön vermek ileriki aşamalarda bizim sıkıntıya düşmememizin temennisi olacaktır.

Bu bağlamda, isteklerimizi ve ihtiyaçlarımızı düzenlerken imkanlarımızı gözden geçirip, gerçekten ihtiyacım var mı? sorusunu kendimize sorup bu doğrultuda adım atmamız gerekmektedir.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here