Platon’un Yapıtları Hakkında Bilgi, Eserleri

0
257

PlatonPlaton’un Yapıtları

Platon otuz yaşından seksen yaşına kadar otuza yakın diyalog yazmıştır Diyaloglarında (birkaçı dışında) hocası Sokrates’i baş konuşmacı yapmıştır. Bununla birlikte diyaloglarında Sokrates’in ağzından” çıkan her düşünce Sokrates’e ait değildi.

“Sokratik Diyaloglar” denen gençlik dönemine ait diyaloglarında (bakınız: H. Vehbi Eralp, Platon. Hayan, Eserleri Sokratik Diyaloglar) gerçekten Sokrates’in düşüncelerini işlemişti.

Daha sonraki diyaloglarında baş rolü Sokrates’e vermeyi devam etmiş, ama onun ağzından kendi düşüncelerini ileri sürme yolunu tutmuştur. Konumuzla ilgili yapıtları “Politeia’ (Devlet), “Politikos” (Devlet Adamı), “Nomoi” (Yasalar) adlı diyaloglarıdır. Devlet ve Devlet Adamı ve Yasalar (Yasalar’m 12 kitabından altısı, Ara Yayıncılık, 1989’da C Şenîuna, C. Babür tarafından) Türkçeye çevrilmiştir.

Diyalogları dışında, özellikle yaşamına ilişkin bazı önemli bilgileri (örneğin bir ara demokratik parti içinde politikaya atılmayı düşündüğünü) öğrendiğimiz mektupları vardır ki, bunlar “Epistolai” (Mektuplar) olarak
adlandırılmıştır.

Ayrıca Politeia adlı yapıtının, S. Eyüboğlu-A. Ali Cimcoz tarafından Politikos adlı yapıtının B. Boran-M Karasan tarafından daha önce yapılmış çevirileri bulunmaktadır, Bu çevirileri “Platon” yerine Arapça’da benimsenen “Eflatun” adı ile yayınlanmıştır.

Önceki MakalePlaton Hakkında Bilgi
Sonraki MakaleFarklı Sevgililer Günü Mesajları

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz