Abı Hayat Suyu Nedir, Hikayesi

0
252
abı hayat suyu nedir, hikayesi
abı hayat suyu nedir, hikayesi

Abı Hayat Suyu Nedir, Hikayesi hakkında kısaca bilgi, abıhayat suyunun tarihi,

 

ABIHAYAT (Bengisu)

Geleneksel inanışa göre içene ölmezlik sağla­yan büyülü bir sudur. İlk çağlardan bu yana çeşitli ulusların edebiyatlarında bu ve buna benzer ölmezlik sularına rastlanmaktadır. Çokluk eski Sümer. İran. Yunan ve Hint edebiyatlarında yer almıştır.

Doğu inanışınca Hı­zır peygamber ile ilyas peygamber bu ölmezlik suyu abıhayattan içerek ölümsüzleşmişlerdir. Ünlü iskender de bu amaçla Hızır peygambe­rin geçtiği yolları izlemiş, abıhayat çeşmesini aramış, fakat bulamamıştır. Bu ve benzeri hi­kâyelerden ötürü abıhayata «Âb-ı Hızır». «Âbı İskender» de denilmektedir.

Ortaçağda bu ölmezlik suyunun aktığı çeş­menin varlığına enikonu inanılmış, daha da ileri gidilerek buna bir çeşit iman edilmiş, Amerika’nın bulunuşuyle bu çeşmenin o ülke­de olduğu üzerine türlü söylentiler çıkmış, arayıp bulmak için Yenidünya yollarına dü­şenlere bile rastlanmıştır. Bir söylentiye göre, bu arayışı sırasında bir İspanyol gemici Florida’yı keşfetmiştir.

Abıhayat teması, genel olarak Divan edebiyatında işlenmiştir. Ölmezlik suyu divan şiirinde “ab-ı civani”, “ab-ı zindegani” ve “ab-ı hayvan” diye de geçer.

Önceki MakaleAbhazlar Hakkında Bilgi
Sonraki MakaleAtatürk kültürümüzün korunmasına neden önem vermiştir

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz