Adana’nın Tarım ve Sanayi Faaliyetleri Hakkında Bilgi

0
153

adana sanayiAdana ili memleketimizde ziraatin en fazla gelişmiş olduğu köşelerden biridir. Bütün ilin % 29 unu ekili dikili alanlar teşkil eden Eskiden beri ziraatin ileri gitmiş olduğu Ada­na Ovasında Seyhan Barajının yapılmasından sonra, iyi organize edilen sulama faaliyet­leri sonucu verim daha da artmıştır.

Burası Türkiye’nin en önemli pamuk ekim sahala­rından biridir. 1959 ydında Adana ilinde 252 – 255 hektar araziye pamuk ekilerek, bu topraklar üzerinden 65 000 ton ürün alınmıştır. Aynı yıla ait Türkiye pamuk istihsali 195 000 ton olduğuna göre. Adana bu miktarın 1/3 ini vermiş demektir.

Adana Ova­sında pamuğun yanında susam ve keten de yetiştirilir. Burada yetiştirilen ketenin tohu­mundan istifade edilir. ilin dağlık kesimlerinde ekim alanları içinde hububata ayrılan alanlar fazla yer tutar.

Endüstri bitkileri ekimi geriler. Adana aynı zamanda Türkiyenin birçok yerlerine turfan­da sebze yetiştiren bir yer olarak da şöhret yapmıştır. Adana Ovasında turunçgiller ziraati de gönden güne gelişmektedir.

Adana, büyük dokuma fabrikaları, çırçır fabrikaları, un fabrikaları, nebatiyağ fabrikalarıyla sanayinin de hızla geliştiği bir ilimizdir.

Önceki MakaleAdana’nın Akarsuları Seyhan ve Ceyhan Hakkında Bilgi
Sonraki MakaleIrgat Ne Demek, Anlamı Nedir

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz