Adana’nın Akarsuları Seyhan ve Ceyhan Hakkında Bilgi

0
246

adana ilinin coğrafi durumuAdana’nın en önemli iki akarsuyu seyhan ve ceyhan’dır, Ceyhan Maraş ilinde doğduktan sonra, Adana sınırları­na girer. Bir müddet ilin dağlık kesimlerinde akar, sonra Arpalı mevkii yakınında ovaya iner. Bu sırada soldan Bahçe (Bula*nık) suyunu alır. Once kuzeybatıya yöne­lerek^ buradaki tepelerin eteğini boylar.

seyhan nehri fotoğraf
seyhan nehri fotoğraf

Son­ra güneye kıvrılır, Ceyhan şehrinin yanın* dan geçer.

Daha sonra Misis tepelerinin ba­tı eteklerini takibederek güneye doğrufakar, Sonra birdenbire doğuya dönerek, Karataş ile Yumurtalık arasında iskenderun Körfezi’ne dokulur.

ceyhan nehri
ceyhan nehri

Ceyhan’dan daha uzun olan Seyhan Nehrınin iki büyük kolu (Saman11 ve Göksu) da kaynaklarını Kayseri üi içinde alır. Adana ili topraklarına girdikten sonra, sağdan Çakıt suyunu alır Adana şehrinin doğusun­dan geçer Daha sonra güneybatıya kıvrıla­rak Tuzla’nın batısında Mersin Körfezine dökülür.

Son yıllarda bu nehrinüzerinde Adana şehrinin kuzeyinde, büyük bir ba­raj yapılmıştır. Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin denize döküldükleri yer yakınında bazı goller de meydana gelmiştir. Akyayan, Akyatan ve Kakarot gölleri başlıcalarıdır.

Önceki MakaleAdana İklimi Hakkında Bilgi
Sonraki MakaleAdana’nın Tarım ve Sanayi Faaliyetleri Hakkında Bilgi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz