Adet günlerinde namaz kılınırmı? kuran okunurmu? mukabele yapılırmı?

3
128

iyi günler
Adet günlerinde mukabeleye katılamıyorum, kuran okuyoruz arkadaşlarımızla kendi aramızda cuma günleri ancak hiç kimseden bu konuda kesin bir bilgi almış değilim.
Adet günlerinde kuran okumak, yada dinlemek, namaz kılmak mukabelelere katılmak günah mıdır ? kuran okumasak namaz kılmasak bile sadece dinlesek günah olurmu? bilen birisinden yorum bekliyorum. Teşekkür ederim.
Zeynep tarafından yazıldı.

Önceki Makalebankacılık ve sigortacılık dersleri
Sonraki MakaleBilgisayar Programcılığı bölümü dersleri

3 Yorum Yapıldı

  1. Hocam peki bu konu ile ilgili kuranda bir ayet var mı. .Sonuçta Allahımız Kuranda herşeyi detaylandırarak bizlere bildirdiğini söylüyor…

  2. Hanımlar âdetli günlerinde namaz kılmadıkları gibi oruç da tutmazlar. Bugünlerde kılınamayan namazlar daha sonra kaza edilmezken, tutulamayan oruçların Ramazan sonrası kaza edilmesi gerekir. Bu hükmün kaynağı Peygamber Efendimizdir. Muaz (r.a.) anlatıyor: “Ben Hz. Aişe’ye hayızlı bir kadının sadece orucu kaza edip, namazı kaza etmediğinin sebebini sordum. O şöyle cevap verdi: “Biz Resûlullah ile beraber bulunduğumuzda, hayızlı iken sadece orucu kaza etmemizi söyler, namaz hakkında herhangi bir emirde bulunmazdı”. (Buhâri, “Savm”, 14; Müslim, “Sıyam”, 21.) Bu açıdan oruç tutan bir hanım âdet gördüğünü öğrendiği andan itibaren orucu bozulmuş olur. Orucunu akşama kadar sürdürmemesi gerekir. O anda yiyip içebilir.
    Demek ki, mazereti olanların oruç tutamayışlarında bir vebal söz konusu olmamaktadır. Ancak özürlü olmadıkları halde kulluk görevlerini yerine getirmeyenlerin sorumluluklarının da ağır olacağına işaret olunmakta, mazeretsiz alenen oruç yiyene, ‘aleni günahkar’ adı verilmekte, aflarının da kolay olmayacağına dikkat çekilerek, baştan iyi düşünmeleri ikazına muhatap olmaktalar..

    Allah tuttuğumuz Orucu kabul etsin. (Amin)

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz