Afrika Bölgesi Bitki Örtüsü

0
142

Kıtanın her bölgesinde özgü bitki çeşidi vardır. Kuzey Akdeniz, Atlas okyanusu bölgelerinde ve güney kesiminde sıcak, ılımlı bölgelere özgü ve Avrupa’nın Akdeniz kesimlerinde rastlananlara çok benzeyen bitki türleri bulunur. Buğday, arpa ,mısır,pirinç, tütün, muz, üzüm, limon, zeytin, pamuk ve sebzelerle çam ve meşe ağacı bu bölgenin başlıca bitki çeşitleridir.

Yukarıdaki ürünler olsun, kahve ve tütün gibi ürünler olsun, yüksekliğin yumuşatıcı etkisi altında bulunan daha sıcak bölgelere kadar yayılır. Çorak bölgeler Büyük Sahra ve Kalahari çölleriyle örtülüdür. Bu bölgelerin şurasında burasında toprak altında akan ve yer yer toprağın yüzüne çıkan sular buralarda vahalar meydana getirir.

Vahalar sıkıntılı çölün tersine hurma ağaçlarıyla süslüdür. Hurmaların gölgesinde tahıl ve sebze bile üretilir.

Astropikal bölgeleri niteleyen bozkırlarda, savanlarda hareketli hayvanlarla karşılaşılır. Bu yerlerde kimi kez iki metreyi aşan otların arasından baobap, yalancıçınar, ekmekağacı gibi muazzam ağaçlar yükselir. Belli başlı akarsuların etrafında tünelli diye adlandırılan ormanlar uzanur. Bu ormanlarda ırmaklar, ağaç dallarının bir araya gelerek meydana getirdiği yeşil yapraklı kemerlerin altından geçer.

Zaten tünelli orman deyimi de buradan gelmektedir. Ekvator bölgesinin balta girmemiş ormanlarında ise dev bitkilerle karşılaşılır. Bu ormanlarda erişilmesi ve tam işletilmesi çok zor olan bütük servetler yatmaktadır. Tek, pelesenk, abanoz, maun gibi ağaç endüstrisinin değerli kereste türleri bu oranlarda bol ölçüde bulunur. Bu bölgelere özgü ürünler arasında şekerkamışı, kauçuk türünden bitkiler ve muz yer alır. Bunlar çoğu kez çok büyük tarım işletmelerinde en ileri ve en gelişmiş yöntemlerle üretilir.

Önceki MakaleAfrika Bölgesi İklim Özellikleri
Sonraki MakaleAfrika’da Yaşayan Hayvanlar

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz