Afrika’da Yaşayan Hayvanlar

0
347

Afrika’da Yaşayan Hayvanlar

Afrika’nın hayvanları iklimden fazla bitki örtüsünden etkilenir. Bununla birlikte Afrika’da hemen hemen Güney Avrupa’da yaşayan bütün hayvanlar vardır; Çakal, sırtlan, krokodil, balıkçıl vb. gibi Fazla olarak deve de bulunur.

Bol miktarda yenir bitkiler bulunan bozkırda ve savanlarda gazaller, antiloplar, filler, ve diğer otçul hayvan türleri yaygındır. Yiyecek aramak için yaptıkları mevsimlik göçlerde hayvanlar arslan, pars ve yabankedisi gibi yırtıcı etçillerin pusu ya da kovalamalarına hedef olurlar. Göz alabildiğine yükselen ağaçları ve zengin ormanaltı bitkileriyle balta girmemiş ormanlar büyük hayvanların hareketlerine engel olurlar. Bu nedenle buralarda maymunlar, yılanlar, kuşlar ve böcekler hayvan çoğunluğunu meydana getirir.

Bu hayvanlar ya ufak yapılı ya da yiyeceğini aramak için bir bitkiden öbürüne geçebilen ve ağaçların üzerinde eyaşayabilen hayvanlardır. Afrika’da ayı, kurt ve kaplan bulunmaz. Nehir boylarında ve göllerde suaygırları, timsahlar ve birçok su kuşları bulunur.

Önceki MakaleAfrika Bölgesi Bitki Örtüsü
Sonraki MakaleAfrika Bölgesi Akarsuları Hakkında Bilgi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz