Afrika Bölgesi İklim Özellikleri

0
90

Afrika Bölgesi İklim Özellikleri

Afrika en tropikal karadır. Nitekim yüzeyinin üçte ikisinden fazlası Oğlak dönencesiyle Yengeç dönencesi arasında bulunmaktadır.

Astronomik konumundan başka Afrika’nın yapısı da iklimini etkilemektedir. Afrika, ağır ve yayık bir kıtadır. Denizin çok yararlı yumuşatıcı etkileri iç bölgelere ulaşmaz. Yaylalar yığınını çepeçevre sınırlayan yüksek kenarlar nemli hava kitlelerinin içe geçmesini kesin olarak engeller.

Afrika’nın iklim türlerini şöyle sınıflandırabiliriz; İlkin ekvator kuşağıyla karşılaşırız. Bu bölgenin iklim özelliği yüksek sıcaklık, yüksek nem ve yılda ortalama 120 cm. den fazla yağmur düşmesidir. Ekvatorun yanında, kuzey ve güneyde olmak üzere iki kuşak uzanır. Bu astropikal bölgelerde bol yağmurlu mevsimlerle son derecede kurak mevsimler birbirini kovalar. Ekvatordan daha da uzaklaşırsak kuzeye ve güneye doğru iki yeni bölgeye rastlarız. Bunlar çoraktır ve gece ile gündüz arasında sıcaklık farkı çok büyüktür.

Geceleri hava soğuk, gündüz ise aşırı derecede sıcaktır. Bu özellikler büyük sahra ve kalahari çöllerinde görülür. Nİhayet Akdeniz ve Kap bölgelerinde sıcak, ılımlı Akdeniz iklimini andırır iklim koşulları yer alır. Avrupa’nın güneyinde olduğu gibi kış yağmurlarını yaz kuraklığı izler.

Önceki MakaleAfrika Bölgesi Fiziki Özellikleri
Sonraki MakaleAfrika Bölgesi Bitki Örtüsü

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz