Afrika Bölgesi Fiziki Özellikleri

0
118

Afrika Bölgesi Fiziki Özellikleri

Bütün Afrika’da yalnız iki gerçek sıradağ vardır. Bunlar üçüncü zamanda meydana gelmiştir. Sıradağların büyüğü kuzeybatı Afrika’daki Atlas dağlarıdır.

Alp sıradağlarını meydana getiren yerkabuğunun hareketleriyle ortaya çıkmışlardır. Bunlar Yüksek Atlaslar, Tel Atlasları ve Sahra Atlasları olmak üzere üçe ayrılır. Bu dağ zincirinin en yüksek yeri yüksek Atlaslardadır.

Öbürü daha küçük bir sıradağdır. Bunlar Afrika’nın en güney bölümündeki Kaplant’tır. Karanın geri kalan bölümü geniş ve genellikle çok yüksek yaylalardan kuruludur. Bu niteliği en fazla belirgin olan yer, Etiyopya yükseklikleridir.

Yaylalar denize düşey olarak iner ya da aralarında dar vadiler bulunur. Büyük sahranın ortasında Ahaggar ve Tibesti adlı eski büyük volkanik dağ yığınları, daha doğudaki Kilimanjaro gibi yeni kuruluşlu büyük koniler ve muazzam çökme çukurlar bu kuruluş tekdüzenliğini yer yer keserler.

Öte yandan Suriye- Afrika çukurları Büyük rift vadisi denilen, Suriya’den Mozambik’e uzanan ve çökmüş bölgelerinde  Lut gölünü, Kızıldenizi ve Afrika’da Rudolf, Tanganika ve Niassa gölleri gibi birçok gölleri içine alan geniş kırıklar dizisi de kıtanın yapısında önemli bir rol oynarlar. Afrika adaları küçüktür ve sayıları azdır.

Derin denizlerle karadan ayrılmışlardır. En büyükleri Madagaskar’dır.

Önceki MakaleAfrika Hakkında Genel Bilgi
Sonraki MakaleAfrika Bölgesi İklim Özellikleri

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz