Nikola Tesla kimdir? insanlığa hizmetleri nelerdir

0
307

Nikola Tesla insanlığa hizmetleri nelerdir, nikola tesla hayatı, nikola tesla buluşları nelerdir.

nikola tesla kimdir, hayatı insanlık için buluşları

NİKOLA TESLA

Doğum : Hırvatistan /Smijlan

Doğum Tarihi : 1856

Üstün zekası, sıradışı özellikleri ile pek çok kişiyi kendine hayran bırakan ve dönemin önemli fizik, elektrofizik uzmanlarından birisidir. Matematik ve Fizik üzerinde çeşitli çalışmalar yapmıştır.

Üstün zekası sayesinde kısa zamanda 6 dil öğrenir. Çalışmaları sonucunda elektriğin kablosuz olarak taşınabileceğini kanıtlaması üzerine dönemin önemli mucitleri arasında yer almıştır.

BULUŞLARI

Florasan lamba, neon ışınları, hız ölçeri, otomobil ateşleme sistemi, radarın temelini, elektron mikroskobunu, mikrodalga fırın gibi buluşları vardır, ancak bunların dışında pek çok buluşu ve üzerinde çalıştığı konu olan Nikola tesla insanlığı önemli buluşları miras bırakmıştır.

Tesla’nın insanlık için yapmak istediği önemli işlerden birtanesi insanlaraücret enerji sağlamakdı.

Rüyası olan kablosuz enerjiyi Tesla 20 adet ampül üzerinde denemiş ve 25 mil uzaklıkta bunları kablosuz olarak yakabildiği kayıtlarda yer almaktadır.

Nikola Tesla, Ford‘un yanına gitmiş ve Ford’un ürettiği araçlardaki motoru gözlemlemesi üzerine bu kadar büyük bir motora gerek olmadığını söylemiştir. Ancak Ford dinlemeyerek, Tesla’yı dikkate almamıştır.

Ardından Tesla bunu göstermek amacıyla araçlarda kullanılan ateşleme sistemini bulmuştur ve motorun daha küçük olabileceğiniz Ford‘a göstermiştir.

Uzaktan kumanda sistemini icat eden yine Tesla’dır, bugün evimizde televizyonu uzaktan değiştirebiliyorsak bunun için Tesla’ya teşekkür etmeliyiz.

Nikola Tesla uzay bilimi ile de yakından ilgilenmiştir, ilk kez 1899 yılında laboratuvarından Uzay’a ses dalgaları göndermiştir.

Tesla ilk hidroelektrik santralini niagara şelalesi üzerinde gerçekleştirmiştir. Elektrik üzerinde yapmış olduğu buluşlar ile en çok icat yapan mucit olarak dünya tarihine geçmiştir. kendisine ait patent aldığı 700 buluşla tarihe geçmiştir. Edison madalyasına da sahiptir.

Milyarder  olabilmesi mümkünken 86 yaşında New Yorker otelinde ölü bulunması sırasında cebinden hiç para çıkmamıştır.

 

 

Önceki MakaleKüresel ısınmayı yavaşlatmak için ne gibi önlemler alabiliriz
Sonraki Makaleİletişimi olumlu ve olumsuz etkileyen faktörler

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz