Afrodizyak Nedir

0
92
afrodizyak nedir
afrodizyak nedir

Cinsel istek ve gücü artıran maddelere verilen genel ad. Çok eski devirlerde, çoğu ülkede cinsel gücü artırma amacıyla birtakım yiyeceklere önem verilmiş ve birtakım bitkilerden yararlanılarak kuvvet macunları yapılmıştır.

Afrodizyakların en eskisi Tevrat’ta adı geçen adamotudur. Patatesgillerden olan bu bitki Akdeniz ikliminde yetişir, portakal rengindedir. Çileğe benzer bir meyvesi vardır.

Eczacılığın ilerlemesi, son derecede etkili afrodizyak bulunmasına yol açtı. Batı Afrika’da yetişen yohimbe ağacının kabuğundan çıkarılan yohimbin maddesi hem kadınlarda, hem de erkeklerde cinsel faaliyeti artırmaktadır.

Hekimler bu maddeye çok gerekli durumlarda, örneğin erkeğin iktidarsızlığı, kadının aybaşı bozuklukları gibi durumlarda baş vururlar. Öte yandan araştırmalar, iyi beslenmenin cinsel faaliyeti artırdığını, yetersiz beslenmenin ise azalttığını göstermiştir. Et, özellikle av etleri cinsel duyguları harekete geçirir. Yumurtanın cinsel istekleri arttırma konusunda eski bir ünü vardır. Sütlaç ve sütte pişirilen havuç, turp, ve başka kök sebzeleri de yumurta kadar etkilidir. Sarımsağın da cinsel gücü artırdığı söylenir.

Önceki MakaleAlüminyum Alaşımları Nelerdir
Sonraki MakaleAhmet Ağaoğlu Kimdir ? Hayatı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz