Ahmet Ağaoğlu Kimdir ? Hayatı

0
121
ahmet ağaoğlu kimdir, hayatı ve eserleri
ahmet ağaoğlu kimdir, hayatı ve eserleri

(1869-1939) Türk fikir adamı ve gazetecilerindendir. Şuşa (Azerbeycan) şehrinde doğmuş­tur, ilk  ve orta öğrenimini bu şehirde yapan Ağaoğlu Ahmet, lise öğrenimi için Tiflis şeh­rine gitmiş, yüksek öğrenimini ise Paris’te tamamlamıştır.

1894 yılında, Paris’ten Azerbeycan’a dönerek yurt içinde ulusalcılık akı­mının yayılmasına çalışmış, büyük çabalar harcamıştır. Meşrutiyet devrimi ile birlikte İs­tanbul’a gelmiş (1908). Maarif Nezareti’nde müfettişlik görevi almıştır. Daha sonraki yıl­larda ittihat ve Terakki Partisi’ne girmiş, me­murluk görevinden ayrılmış ve Türkçülük ha­reketinin yayılması için Ziya Gökalp ile ortak bir çalışmaya yönelmiştir. Ağaoğlu Ahmet, <Türk Yurdu> dergisini kuranlarla Türk Oca­ğında çalışanların başında gelir.

1913’ten sonraki yıllarda Darülfünunda öğretmenlik et­meye başlamış, birkaç yıl sonra da milletve­kili seçilmiştir. 1918 yılında İngilizler tarafın­dan tehlikeli kişi görülerek Malta adasına sü­rülmüştür. 1921 yılında serbest bırakılınca Anadolu’ya geçmiş ve Ankara’da Matbuat Umum Müdürlüğüne atanmıştır. Kurtuluştan sonra milletvekili seçilmiş ve Ankara Hukuk Fakültesinde profesörlük etmiştir.

Siyasal hayata da atılmış < Serbest Cumhuriyet Fırkası> nın kurucuları arasında yer almış, partinin kendi kendini feshinden sonra, hem politikadan çekilmiş, hem üniversiteden emekliye ayrılmıştır.Çeşitli gazetelerde yazarlık ve Hakimiyeti Milliyede başyazarlık yapmıştır.

Eserleri : Üç medeniyet, Devlet ve fert, Ben Neyim ?, İhtilal mi inkilap mı?

 

Önceki MakaleAfrodizyak Nedir
Sonraki MakaleSamet Ağaoğlu Kimdir? Hayatı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz