Ahirete inanmanın insan üzerindeki etkileri

0
228

Ahirete inanmanın insan üzerindeki etkilerini düşününüz ve düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşarak değerlendiriniz.

Ahirete iman insanlar üzerinde büyük etkileri vardır, en başta insanların davranışlarını toplu olarak değiştirir.  İnsanlar ahiret yaşamının olduğunu düşünerek ve ahirette her yaptığı kötülüğün cezasını çekeceğini, her yaptığı iyiliğin de mükafatını alacağını düşündükleri zaman buna göre hareketlerini düzenler ve değiştirir.

Müslümanlar için Dünya ahiretin tarlasıdır, yani bu dünyada ne yaptıysak ahiret yaşamında onları göreceğiz, iyilik yaptıysak iyilik, kötülük yaparsak da kötülükler bizi bekliyor olacak, bu yüzden ahirete inanmanın insanlar üzerinde etkileri oldukça fazladır.

İnsan kötülük yapacağı zaman veya birisinin arkasından konuşup gıybet yapacağı zaman, ahirette bunun cezasını çekeceğini bilir ve konuşacağı şeye ve kişiye deymeyeceğini bilir ve bu bağlamda gıybet yapmaktan vazgeçer. Aç birisini gördüğü zaman yardım etmenin ahirette sevap ve büyük bir mükafat olarak geri döneceğini bilir ve yine ona göre davranır, aç kişinin karnını doyurur.

Ahirete imanın insan üzerindeki etkileri bu bağlamda oldukça fazladır, genel olarak sosyal yaşamda belli başlı bazı şeyleri değiştirecek bir güce sahiptir ahiret inancı.

Önceki MakaleHesap, mizan, cennet, cehennem kavramlarının anlamlarını araştırınız
Sonraki MakaleAllah’ın sana verdiğinden ahiret yurdunu iste

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz