Ahmet Ağaoğlu Kimdir, Eserleri Nelerdir?

0
107
ahmet ağaoğlu kimdir hayatı, eserleri
ahmet ağaoğlu kimdir hayatı, eserleri

Ahmet Ağaoğlu Kimdir, Eserleri Nelerdir, hayatı hakkında bilgi

(1869-1939) Türk fikir adamı ve gazetecilerindendir. Şuşa (Azerbaycan) şehrinde doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini bu şehirde yapan Ağaoğlu Ahmet, lise öğrenimi için Tiflis şehrine gitmiş, yüksek öğrenimini ise Paris’te tamamlamıştır.

1894 yılında, Paris’ten Azerbaycan’a dönerek yurt içinde ulusalcılık akımının yayılmasına çalışmış, büyük çabalar harcamıştır. Meşrutiyet devrimi ile birlikte İstanbul’a gelmiş (1908), Maarif Nezareti’nde müfettişlik görevi almıştır.

Daha sonraki yıllarda İttihat ve Terakki Partisi’ne girmiş, memurluk görevinden ayrılmış ve Türkçülük hareketinin yayılması için Ziya Gökalp ile ortak bir çalışmaya yönelmiştir.

Ağaoğlu Ahmet, “Türk Yurdu” dergisini kuranlarla Türk ocağında çalışanların başında gelir. 1913’ten sonraki yıllarda Darülfununda öğretmenlik etmeye başlamış, birkaç yıl sonra da milletvekili seçilmiştir.

1918 yılında İngilizler tarafından tehlikeli kişi görülerek Malta adasına sürdürülmüştür. 1921 yılında serbest bırakılınca Anadolu’ya geçmiş ve Ankara’da Matbuat Umum Müdürlüğüne atanmıştır.

Kurtuluştan sonra milletvekili seçilmiş ve Ankara Hukuk Fakültesinde profesörlük etmiştir. Siyasal hayata da atılmış “Serbest Cumhuriyet Fırkası”nın kurucuları arasında yer almış, partinin kendi kendini feshinden sonra, hem politikadan çekilmiş, hem üniversiteden emekliye ayrılmıştır.

Çeşitli gazetelerde yazarlık ve Hakimiyeti Milliyede başyazarlık yapmıştır.

Eserleri : Üç medeniyet, Devlet ve Fert, Ben Neyim, İhtilal mi İnkilap Mı?

Önceki MakaleAgamemnon kimdir
Sonraki MakaleSamet Ağaoğlu Kimdir Hayatı, Eserleri

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz