Ahmet Haşim kimdir hayatı, eserleri hakkında bilgi,

0
131

Ahmet Haşim kimdir hayatı, eserleri hakkında bilgi,

Ahmet Haşim

1884-1933, Yirminci yüzyıl Türk şiirinde sembolizm akımına bağlı, konularını aşk ve tabiattan alan, şiirlerini aruz vezniyle yazan şairlerimizdendir. Bağdat’ta doğmuş, ilköğretimini çeşitli yerlerde tamamladıktan sonra Galatasarayı da bitirmiştir.

Galatasarayı bitirmesinin ardından bir yıl memurluk etmiş, meşrutiyet’le birlikte İzmir sultanisi edebiyat öğretmenliğine atanmıştır. İzmir’de üç yıl süren öğretmenliğinin sonunda, yeniden isntabul’a dönmüş, 1929 yılına kadar çeşitli devlet memurluğu görevlerinde bulunmuştur.

Aynı yıl Anadolu Demiryolları yönetim kurulu üyeliğine getirilmiştir. Fakat hastalanmış tedavi edilmek üzere Frankfurt’a gitmiştir. Yurda döndükten kısa bir süre sonra da ölmüştür. Şiire okul sıralarındayken ilgi duymuş, bu çabasını sürdürmüş ve Fecr-i Ati edebiyat akımının en ünlü şairlerinden sayılmıştır. Şiirlerinde konu, biçim ve beğeni yönünden Fransız şiirinin etkisi ve özellikleri görülmektedir. Yoğun bir kuruluşu olan şiirlerinde anlamın derinliklerinin çözümü okura bırakılar ve üstün bir uyum sağlama kaygısı sezilir.

Şiirlerinin kapanıklığı karşısında, büyük çoğunluğu günlük gazetede yayımlanan düzyazıları arı ve açık seçiktir. Öz şiir sanatına sadık kaldı. Şiirlerimize yepyeni bir iklim getirdi.

Eserleri : Göl saatleri, Piyale, Bize göre, Gurabahane-i Laklakan ve Frankfurt seyahatnamesi.

Ahmet Haşim ile ilgili farklı bir yazı

https://www.kisaozet.net/ahmet-hasim-hayati-eserleri-hakkinda-bilgi.html

Önceki MakaleOkul araç-gereçlerine zarar vermek günah mıdır?
Sonraki MakaleAhmet hikmet, Müftüoğlu Kimdir Hayatı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz