Ahmet Mithat efendi Kimdir, Hayatı

0
161

Ahmet Mithat efendi kimdir, hayatı hakkında bilgi,

Ahmet Mithat efendi

1844-1912, Ünlü gazeteci ve romancılarımızdandır. İstanbul’da doğmuştur. Rumelili yoksul bir ailenin çocuğuydu. İlkokulu vidin ve rusçuk’ta, rüştiyeyi de Nis’te bitirmiştir. Mithat Paşa’nın Tuna valiliği sırasında vilayet mektupçu kalemine katip olarak girmiş, bir yandan yabancı dil öğrenmiş, öte yandan da çeşitli gazetelere çeşitli yazılar yazmış ve yazıcılık hayatına başlamıştır.

Mithat paşa, Ahmet Mithat Efendiyi sürekli olarak tutmuş ve korumuştur. Valiliğine atandığı Bağdat’a Mithat Paşa ile birlikte gitmiş, orada Bağdat il gazetesi Zevra’yı kurmuş sanat okulunda okutulacak ders kitaplarını yazmıştır.

Bağdat’tan sonra İstanbul’a gelmiş, birçok gazetelerde yazılar yazmış, daha sonra kedi başına bir basımevi kurarak kısa  ömürlü birkaç gazete ve dergi yayınlamıştır. 1873  yılında Rodos’a sürülmüş, üç yıl sonra Abdülaziz’in tahtan indirilmesiyle yeniden İstanbul’a dönmüştür.

Takvim-i Vakayi ve Matbaa-i Amire müdürlüklerinde bulunmuştur. 1878 yılında Tercümen-ı Hakikat gazetesini kurmuş, karantina başkatipliği, Meclis’i umur-u sıhhiye Reis-i saniliklerinde görevlendirilmiş, meşrutiyetle birlikte emekliye ayrılmıştır.

Roman, hikaye, oyun, anı, tarih, gezi ve makale türünde sayısız eseri vardır.

Başlıca eserleri :  Hasan mellah, Hüseyin Fellah, Pariste bir Türk, Hünüz 17 yaşında.

Önceki MakaleAhmet hikmet, Müftüoğlu Kimdir Hayatı
Sonraki MakaleBursalı Ahmet Paşa Kimdir, Hayatı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz