Dünya insan hakları günü ile ilgili yazı kompozisyon

1
155

Dünya insan hakları günü ile ilgili yazı kompozisyon.

İnsanlar yaratılışları bakımından doğada düşünebilen tek varlık olarak dünyaya gelmiştir. Bu düşünme kabiliyetlerini öncelikle kendini ve çevresindeki canlıları, hayvanları korumak için kullanmalıdır. İnsan düşüncesini kullanarak bir hayvandan daha aşağılık olabildiği gibi, pek çok canlıya hayat verebilecek, besleyebilecek, koruyabilecek düşünce ve akla da sahiptir. Burada insanda varolan aklın nasıl ve ne amaçla kullanıldığı önem arz etmektedir.

İnsanlar belli bir topluluk içinde (devlet ) doğuştan var olan haklar ile korunmaktadır, eğer bu haklar olmasaydı güçlüler güçsüzleri ezecek ve her zaman zayıf olanlar yok olmaya mahkum olacaktı. Bu bağlamda ilk kez insan haklarından İngiltere’de söz edilmiş ve insanların belli haklara sahip olması gerektiği fikri ortaya çıkmıştır.

Ardından bu insan hakları ile ilgili maddeler genişletilmiş ve insanların ırk, dil, din gibi kültür farklılıkları gözetilmeksizin herkesin insan olduğu için eşit sayılacağı gibi maddeler yer almıştır.

Günümüzde insan hakları oldukça önemli bir noktadadır, sosyal devlet anlayışında da bu insan haklarını korumak, bireylerin haklarını gözetmek vardır. Bu bağlamda bireylerin kendi hak ve özgürlüklerini bilmesi, nerede ne yapması gerektiği ve nasıl davranacağı konusunda fikir sahibi olması gerekliliktir.

Önceki MakaleEn Çok Kullanılan 20 Erkek İsimleri
Sonraki Makaleİdarenin Fonksiyonları (İşlevleri) Nelerdir

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz