İslam dini, akrabalık ve komşuluk ilişkilerine niçin önem vermiştir

0
237

İslam dininin emirleri her zaman iyiye, doğruya insanların yaşamlarını güzelleştiren, kolaylaştıran unsurları yapmaya teşvik etmiştir. İnsanlar dünyaya yiyip içmek, sefa sürmek, kendi hazlarını yaşamaktan ziyade Allah’a ibadet etmeye geldiğini anlamamızı sağlayan Kuran’ı Kerim’de bu konulara sıklıkla yer verilmiştir. İslam dini güzellikler iyilikler dinidir. İslam’ı anlamamıza olanak sağlayan Kutsal Kitabımız Kuran-ı Kerim le yaşamımızı daha da güzelleştirebilir, nasıl ibadet edileceğini daha iyi kavrayabilir ve ahiret yaşamına da o denli güzel hazırlanırız.

akraba ziyareti
akraba ziyareti

İslam dini güzellikler dini dedik, bununla birlikte islam aileye ve aile değerlerine de büyük önem vermektedir aşağıdaki ayet bize İslam’ın akrabalık ilişkilerine vermiş olduğu değeri daha iyi anlamamıza olanak sağlayabilir.

 

“Allah’a ve ahiret gününe iman eden kimse akrabalarını ziyaret etsin…”

Ayetin de anlatıldığı üzere iman eden, ahiret gününün önemini bilen herkesin akrabalık ilişkilerini sıkı tutması gerektiği, onlara yani akrabalarına her konuda destek olması gerektiği vurgulanmış ve islamın akrabalık ilişkilerine ne derece önem verdiği anlatılmıştır.

Önceki MakaleGm sinema iptal etme
Sonraki MakaleHz. Muhammed öksüz ve yetimleri nasıl anlamıştır

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz