Hz. Muhammed öksüz ve yetimleri nasıl anlamıştır

0
112

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) öksüz ve yetim olarak büyümesi, onun öksüz ve yetimlerin durumunu anlamasına nasıl etki etmiş olabilir?

İnsanların bir kişinin durumunu veya hayatını anlaması analiz etmesi ve onu daha yakından tanıyabilmesi için onun şartlarında yaşamış, yetişmiş olması gerekmektedir, günlük yaşamda pek çok kişi “ben onu anlıyorum” gibisinden ifadeler kullansa da aslında kimse kimseyi yaşadığı koşulları da göz önünde alarak hissettiklerini, duygularını, kafasında kurduğu şeyleri anlayamaz ve aslında bunların hepsi bütündür ve değişmez, ortalama olarak aynı şartlarda büyümüş kişiler, örneğin ; öksüzler birbirlerini daha iyi anlayabilir ve analiz edebilir, yetim olanlar yine aynı şekilde birbirlerini daha iyi anlar, yetiştirme yurdunda büyüyen bir çocuk ile aile yanında büyüyen bir çocuk asla birbirini anlayamaz.
İşte bu yüzden Hz. Muhammed’in öksüz ve yetim olarak büyümesi, öksüzlerin durumunu anlamasında büyük etkisi vardır, ve onları çok iyi şekilde anlamış ve onlara her konuda yardımcı olmuş bir peygamberdir.

Hz. Muhammed’in içten, samimi, iyiliksever oluşu böylece herkes tarafından sevilir ve benimsenir. İslamiyetin yayılmasında da Hz. Muhammed’in kişilik özellikleri, çevresi tarafından seviliyor olması, güvenilir olması gibi pek çok neden etkili olmuştur.

Önceki Makaleİslam dini, akrabalık ve komşuluk ilişkilerine niçin önem vermiştir
Sonraki Makaleİmam hatip mezunları polis olabilir mi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz