Küresel ısınmanın sonuçları nelerdir

0
697
küresel ısınma sonuçları nelerdir

Küresel ısınmanın sonuçları nelerdir, küresel ısınmanın canlılar üzerindeki etkileri, küresel ısınma ne gibi sorunlara sebep olur.

Küresel ısınma günümüzde canlıların yaşamını tehdit eden ciddi bir sorundur. Küresel ısınmanın insanlar, doğa ve dünya üzerinde ne gibi sonuçlar doğurabileceğini buradan kısaca açıklayacağız.

İklimler değişir : Küresel ısınma iklimlerin değişmesinde önemli oranda rol oynar, kışı tam anlamıyla yaşayamaz ve yaz aylarında aşırı derecede sıcaklık hissetmemize sebep olur, bu da iklimlerin çeşitliliğini tehdit eder.
Buzullar erir: Küresel ısınma dünya üzerine yansıyan güneş ışınlarının tekrar geri yansımasının önünü kestiği için sıcaklık yeryüzünde daha fazla hissedilir ve buzullar erir.
Kuraklaşma artar : Bu aşırı sıcaklıklarla birlikte Kuraklık da ciddi derecede artar.
Deniz seviyesi yükselir : Buzulların erimesi ile birlikte denize seviyesinde yükselmeler meydana gelir.
Sel ve fırtına gibi doğal afetler yaşanır : Dünyada elli bir ekosistem vardır, bu düzenin bir tanesi sekteye uğrayacak olursa domino taşı gibi hepsini etkileyecektir, bu yüzden sel ve fırtına gidi doğal afetler artar.
Sular kirlenir : Kirli ve zararlı gazlar atmosfere karışınca, yağmur ile geri döner ve bu da suların kirlenmesine sebep olur.
Ekosistem değişir : Ekosisteme bütün bu olanlar zarar verir.
İnsan sağlığı olumsuz etkilenir : İnsanlar yeryüzüne yağmur ile dönüş yapan bu zararlı gazlar ve maddeleri su, bitki gibi farklı yollarla vücuduna alır ve insan sağlığı ciddi şekilde zarar görür.

Önceki MakaleKoray Avcı kimdir, hayatı, kaç yaşında, nereli
Sonraki MakaleEvimizi ısıtmak için kullanabileceğimiz yakıtlarla ilgili bir poster hazırlayalım

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz