Akhunlar Devleti hakkında bilgi, özellikleri

0
255

Akhunlar Devleti hakkında bilgi, özellikleri, hükümdarı kimdir, kurucusu kimdir nerede kurulmuştur.

Akhunlar 424 yılında yurtlarından ayrılarak önce Aral gölünün doğusunda Siriderya yöresine, daha sonra Batı Türkeli ve Kuzey Afganistan bölgesine yerleşmiş bir Türk kabilesidir. otuz yıl içinde sınırlarını genişleterek Çin Türkeli’den İran’a kadar uzanan kuvvetli bir devlet kuran Akhunlar, sonraları Pancap’ı da alarak bölgeyi 200 yıl egemenliği altında tuttu.

Akhunlar devleti, Kuzey ve Güney olmak üzere ikiye ayrılmıştı. Kuzey Akhunların merkezi Kuzey Afganistan, Güney Akhunların merkrezi de Pencap’tı.

VI. yüzyılın başlarında kuzey Akhunların hükümdarı Aksungur, Güney Akhunlarınki de Toraman’dı. Akhun hükümdarları, komşuları İran’la siyasal ilişkiler kurduktan sonra İran’ın içişlerine karışmaya başladılar. Fakat VII. yüzyıl ortalarında Orta Asya’da siyasal egemenliğin Tukyu Türklerinin eline geçmesi ve batı sınırlarında da İran Sasanilerinin güçlenmesi bu müdahalenin kesilmesine yol açtı. Daha sonra Tukyular ile Sasaniler birleşince Akhunlar devletinin politik ve askeri gücü önemini kaybetti. Bu iki devlet, Akhunların Pencap dışındaki bütün topraklarını aralarında bölüştü.

Pencap’ta kalan Akhunlar bir süre sonra Mihira Kula devrinde Toraman’ın başladığı Hint fütuhatına devam ederek parlak zaferler kazandı.

Bugün Afganistan’da yaşayan Akhun soyundan gelenlere, Dürrani denmektedir.

Önceki MakaleAkhisar hakkında bilgi
Sonraki MakaleOkyanus Akıntıları İsimleri ve Özellikleri

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz