Aklın insan için önemi nedir?

0
150
akıl
akıl

Aklın insan için önemi nedir? İnsanlar yaşamları boyunca doğar, büyür, öğrenir, araştırır çevresinde olup bitenleri gözlemler ve bunların sonucunda kafasında belirli bir bilgi birikimi, belirli bir veri oluşur. İnsan aklı da bunları bir araya getirerek kullanma, yeri ve zamanı gelince onları değerlendirme, bilgilerle zekasını kullanarak karma bir fikir ortaya çıkarma yani kısacası elde ettiği verileri işleme yeteneği ile onları işler.

Tüm bunları yaparken insan aklı ön planda olur, insan doğadaki akla sahip olan tek canlı varlıktır . Aklı sayesinde pek çok şeyin üstünden gelir.

İnsan aklı sayesinde bilim,teknoloji, tıp gibi insan hayatına ışık tutan insan hayatını ve yaşamını kolaylaştıran buluşlar da gerçekleştirilmektedir, bir neslin hazırlıdığı buluşlar ve veriler, diğer bir nesil tarafındna kullanılarak daha iyi teknolojiler elde edilmektedir.

Örneğin Edison’un ampulu bulması ile herşey başladı ve ardından günümüzde her çeşit lamba, ışık yapılmaktadır. Bu bir neslin teknolojiyi üstüne koyarak, daha iyi buluşlar yaparak ilerlemesine bir örnektir.

Bununla birlikte aklın insan için önemi diğer varlıklardan ayıran en önemli özelliktir, akıl sahibi olmayan diğer canlıların belli bir aile yaşamı yokken, akıl sahibi olan insanlarda gelecek kaygısı ve bununla birlikte bir eşe bağlılık, düzenli bir aile yaşamı vardır.

Önceki Makaleİslam’da dini sorumluluğun ön şartı niçin akıl sahibi olmaktır
Sonraki MakaleDoğru bilgi hayatımızda niçin önemlidir?

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz