Doğru bilgi hayatımızda niçin önemlidir?

0
151

Doğru bilgi hayatımızda niçin önemlidir? Düşününüz

Doğru bilgi hayatımızı doğru şekilde yaşayabilmemiz, yaptıklarımızın bizi doğru yerlere götürmesi, doğru şekilde sevap kazanabilmemiz, insanlara doğru şekilde faydalı olabilmemiz için gereklidir. Doğru bilgi hayatımıza nasıl yön vereceğimizi de aynı zamanda göstermektedir.

İnsanlar akla sahip olan canlılardır ve akıllarını kullanarak yaşarlar, aklını kullanarak doğruya ulaşırlar ancak bazı durumlarda aklımızı kullanmak yetmeyebilir yada aklımıza farklı kişilerin söyledikleri bizi yanıltmış olabilir, bu ve bunun gibi durumlarda şüphe duyduklarımızı araştırmalıyız farklı kaynaklardan yaptığımız araştırmalar yine aynı sonucu vermelidir, zira elde ettiğimiz bilgiler bizi yanıltıp farklı yerlere götürebilir. Bilim, teknoloji ve diğer dallarda da yine doğru bilgi şarttır, doğru bilginin üzerine yeni buluşlar, yeni keşifler gerçekleştirilebilir, yanlış bir tabana sahip olan bilimsel bir verinin üstüne doğru şeyler yapmak doğru olamaz, birgün mutlaka elde edeceğimiz çabalar boşa çıkacaktır.

Başka bir örnek de sosyal hayatımızdan; Hurafe diye tabir edilen “gece sakız çiğnenmez”, “gece tırnak kesilmez” sözleri kulaktan duyma sözler olup tamamen hurafedir, söyleyeni belli değildir ancak halk arasında çok yaygındır.

Temiz olmayı engelleyen bir durumdur, yanlış olan bir durum bizim temiz olmamızı engellemektedir. İşte bu ve bunun gibi yanlış şeyler insanın yaşamını olumsuz anlamda değiştirebilir.

Bu yüzden edindiğimiz bilgilerin doğru olduğundan emin olmalı bunun üzerine yeni şeyler yapmalıyız.

Önceki MakaleAklın insan için önemi nedir?
Sonraki MakaleBilgi hangi yollarla elde edilir?

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz