Aöf önlisans ilahiyat bölümü iş imkanları, Hakkında Bilgi

14
266


Aöf önlisans bölümü iş imkanları, aöf önlisans ilahiyat bölümü hakkında bilgi, aöf ilahiyat bölümü çalışma alanları, aöf ilahiyat mezunlarına iş imkanları nelerdir, aöf ilahiyat bölümü mezunları yorumlar,
Soru : Aöf önlisans ilahiyat bölümünü okumak istiyorum ama iş bulma durumu nasıl bilgi verirseniz teşekkür ederim.

Cevaplandı : İslam dinini incelemek ve öğrenmek için eğitim ve araştırma yapılır. Mezunlar önemli bir kısmı İmam Hatip Liselerinde meslek dersleri yapabilecekleri gibi diğer bir kısmında, vaiz veya müftü olarak çalışabilmektedirler.

Programın Amacı: İlahiyat programının amacı başta İslam dini olmak üzere, çeşitli dinleri bilimsel yöntemlerle inceleyerek bilimsel tutumu benimsemiş ve geniş görüşlü aydın din adamı yetiştirmek için eğitim ve bu alanda araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: İlahiyat fakültesinde Arapça Kur’an-ı Kerim öğretiminden oluşan bir yıllık hazırlık sınıfı vardır. Hazırlık sınıfından sonraki yıllarda ise Kur’an-ı Kerim’in yorumu (Tefsir), Hz. Peygamber’in sözlerinin yorumu (Hadis), İslam hukuku, din felsefesi, dinler tarihi, din sosyolojisi ve din psikolojisi gibi lisans dersleri verilmektedir.

Gereken Nitelikler: İlahiyat fakültesine girmek isteyen bir kimselerin, üstün bir genel akademik yeteneğe, özellikle de sözlü düşünme yeteneğine, düşüncelerini, başkalarına aktarma gücüne sahip, felsefe, sosyoloji, psikoloji, özellikle sosyal psikoloji ve tarihe meraklı ve bu konularda iyi yetişmiş belleği güçlü olmaları gereklidir. Bu alanda çalışacak kimselerin ayrıca sabırlı, hoşgörülü, yeniliklere açık, öğrenmeye istekli olmaları beklenir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Öğrenimlerini başarı ile bitirenler görev yerlerine göre "Din ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Müftü veya Vaiz olarak çalışırlar. Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olanlar ortaokul, lise ve denge okullarda, din kültürü ve ahlak bilgisi dersini, imam hatip liselerinde meslek derslerini okuturlar.
Müftü, bulunduğu il ya da ilçedeki ibadethanelerin yönetiminden sorumlu olup bunların müezzin, imam gibi din görevlisi gereksinmelerini saptar ve durumu Diyanet İşleri Başkanlığına bildirir; gereksinme duyulan din görevlilerinin atanması için girişimlerde bulunur; bölgesindeki din görevlilerinin çalışmalarını denetler; halkın dini konulardaki sorularını cevaplar; halka yararlı birleştirici konuşmalar yapar. Vaiz, camileri gezerek halka İslam dinini açıklayıcı konuşmalar yapar, yani vaaz verir.

Çalışma Alanları: Halen ilahiyat fakültesi mezunlarının önemli bir kısmı imam hatip okullarında meslek dersleri ve orta dereceli okullarda din ve ahlak dersleri öğretmeni olarak görev almakta, bir kısmı müftü ya da vaiz olarak çalışmakta, küçük bir kısmı da ya Diyanet İşleri Başkanlığında ya da fakülte ve yüksekokullarda öğretim ve araştırma alanında çalışmaktadırlar. Son yıllarda ülkemizde çok sayıda imam hatip okulları açılması, ilahiyat fakültesi mezunlarına öğretmen olma olanağı sağlamıştır. Ancak, müftü veya vaiz olarak çalışma alanının sınırlı olduğu söylenebilir.

Önceki MakaleFaturasız Taahütsüz vınn, vodem, avea jet paketleri fiyatları
Sonraki MakaleFransız mizah gazetesi Hz. Muhammed’ in karikatürlerini yayınlayacak

14 Yorum Yapıldı

  1. Ben halkla ilişkiler lisans mezunuyum ve şu an ilahiyat önlisans okuyorum. İlahiyat önlisansı bitirip pedagojik formasyon sertifikası da alırsam din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olabilirmiyim.

  2. Ben Sosyal bilgiler öğretmenliği okuyorum. İkinci üniversite olarak ilahiyat seçtim ve okulda aldığım formasyonu kullanarak din kültürü öğretmenliğinden atanma şansım var mı yada 4 yıla cıkarmam gerekiyormu.

  3. ben açıköğretimden ilahiyat okumak istiyorum ama iki yıldan sonra ileride din kültürü öğretmeni olmam için yapılması gereken süreç nedir bilgi verirmisiniz….

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz