Atatürk 23 Nisan’ı neden çocuklara armağan etmiştir

1
127

Atatürk 23 Nisan’ı neden çocuklara armağan etmiştir, Atatürk’ün çocuk sevgisi başkaydı, çocukları çok sever onlarla her fırsatta samimi bir muhabbet içine girer ve onları tüm içtenliği ile kucaklardı. Atatürk ülkenin daha iyi yerlere gelmesi, bağımsızlığımızı kazanabilmemiz, gerçek anlamda iyi işler yapabilmemiz için çocukların üle geleceğindeki önemini çok iyi bilmekte ve bu yüzden çocuklara karşı her zaman farklı şekilde seslenmekteydi.

1922 yılında Bursa ziyareti sırasında kendisini karşılayan çocuklara şu şekilde seslenmiştir, bu konuşması aslında çocuklara vermiş olduğu değeri anlatmaktadır ;

 

“Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.”

Atatürk ülke geleceğinin çocukların elinde olduğunu bilerek, 23 Nisan yani TBMM nin açıldığı günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı olarak çocuklara armağan etmiş, Dünyada eşi benzeri görülmemiş bir davranış örneği göstermiştir.

Önceki MakaleTelefonun yaşamımıza getirdiği kolaylıklar
Sonraki MakaleBelediyeye şikayet dilekçesi nasıl yazılır

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz