Atatürk inkilaplarından sonra günlük yaşamda ne gibi değişiklikler olmuştur?

0
139

Atatürk inkilaplarından sonra günlük yaşamda ne gibi değişiklikler olmuştur?

Atatürk farklı alanlarda pek çok yenilik yapmıştır, bunlardan birisi kılık ve kıyafet değişikliğidir Osmanlı’dan kalan birtakım kılık kıyafetler Atatürk ilke ve inkilapları ile yerini daha modern bir şekle bürünmüştür. Bunlara örnek olarak fes gibi farklı aksesuarlar yerine şapka kanunu ile şapka kullanılmaya başlanmıştır.

Cumhuriyetin ilk kurulduğu yıllarda erkeklerin kılık ve kıyafetlerinde birtakım değişiklikler gözlenmiştir, ilerleyen dönemlerde medeni kanunun çıkması ile birlikte kadınlar gerek sosyal, gerekse farklı alanlarda kadınların varlığı daha çok kabul edilebilir hale geldi, dolayısıyla kadınlar pek çok alanda olduğu gibi iş hayatında da artık var olmaya başladı.

şapka kanunu
şapka kanunu

Yine eğitim sisteminde de büyük değişiklikler yapılmış, tekke ve zaviyeler kapatılıp yerini modern eğitim olarak günümüz eğitim sistemi benimsenmiştir.

Bunlardan başka soyadı kanunu sosyal yaşamda önemli değişikliklerdendir, artık kişiler unvanlarına göre değil de herkesin eşit olacağı soyadlarına göre anılır olmuştur.

Bunların dışında takvim ve saat sistemi değiştirilerek dünyaya daha fazla uyum sağlanmıştır.

Önceki MakaleYabancı bir turiste ülkemizi tanıtma
Sonraki MakaleDağlar ve göller fiziki haritalarda hangi renklerle gösterilmiştir?

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz