Atatürkün hayatı ile ilgili kısa bir metin

1
1489

Atatürk yabancı dil

Atatürkün hayatı ile ilgili kısa bir metin, Atatürk’ün hayatı kısaca, atatürkün hayatıyla ilgili çok kısa metin,

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 1881 yılında Selanik’de doğdu. Babası Ali Rıza Efendi, Annesi Zübeyde Hanım’dır. Şemsi Efendi Mektebi (İlkokul)’nde ilköğrenimini tamamladı ve Çok küçük yaşlarda babasını kaybetti. Öğrenimini Selanik Askeri Rüştiyesi(ortaokul) ve Manastır Askeri İdadisi(Lise)’nde sürdürdü, 1899′da girdiği İstanbul Harbiye Mektebi’ni 1902 yılında piyade teğmeni rütbesiyle, Harp Akademisi’ni de 1905′te kurmay yüzbaşı rütbesiye bitirdi. Askeri alanda elde ettiği başarılar ve üstün yetenekleri ve zekası ile dikkat çeken Atatürk Türk milletinin gönlünde kısa sürede yer etti. İleri görüşlülüğü ve liderlik ruhuyla kısa süre içinde pek çok başarılara imza attı ve sürekli olarak yükseldi.

Atatürk 10 Kasım 1938 yılında Dolmabahçe Sarayı’nda hayata gözlerini yumdu. Atatürk’ün ölümü ülke dışındaki basın bültenlerinde geniş şekilde yer buldu, 10 Kasım 1938 tarihinde 80 e yakın yabancı gazete habere yer verdi ve olayın üzüntü verici olduğunu dile getirdi.

Yani Mustafa Kemal Atatürk sadece Türk milletini değil aslında yapmış olduğu askeri dehası ile Tüm Dünya’nın dikkatini üzerine çekmeyi başardı ve yaptıkları saygıyla karşılandı.

Önceki MakaleÜlkemizde Doğal afetlere karşı alınan önlemler
Sonraki MakaleMustafa kemal atatürk kimlik bilgileri

1 Yorum

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz