İslamiyetin Doğuşu ve Hz. Muhammed Dönemi

0
463
islamiyetin doğuşu ve hz muhammed dönemi

İslamiyetin Doğuşu ve Hz. Muhammed Dönemi hakkında kısaca bilgi.

islamiyetin doğuşu ve hz muhammed dönemi

İslamiyetin Doğuşu ve Hz. Muhammed Dönemi

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed, 571 yılında Mekke’de dünyaya gelmiştir. Doğmadan önce babası Abdullah’ı küçük yaşta iken ise, annesi Amine’yi kaybetmiştir. Küçük yaşta babası ve annesini kaybetmesinin ardından önce dedesi Abdülmüttalip’in yanında yetişmeye başlayacak, ancak dedesinin ölümüyle birlikte bu kez amcası Ebu Talib’in yanına yerleşecek ve orada büyüyecek.

İlk önce amcası ile birlikte amcasının kervanlarına katılarak ticaret ile uğraşmıştır.

Ayrıca o dönemde daha peygamber olmadan önce bile güvenilirliği ve dürüstlüğü sayesinde herkesin sevgisini kazanmış ve bu özelliğinden dolayı ona El-Emin yani güvenilir lakabı verilmiştir.

Doğruluğu dürüstlüğü sayesinde kısa sürede insanların güvenini kazanmıştır.

610 yılına geldiğimizde İlk vahiy Hira mağarasında peygamber efendimize gelmiştir. İlk vahyin gelmesiyle birlikte artık peygamberlik görevini almış olacak.

Peygamber olduktan sonra insanlara İslam dinini anlatmaya yani tebliğ etmeye başlayacaktır. İlk önce yakınlarına bunu yapacak, daha sonra ise Mekke’lilere İslamı anlatmaya başlayacaktır.

Ancak İslamiyet’i kabul etmeyen Mekkeliler Müslümanlara baskı ve işkence yapmaya başlayacaktır. Tüm bu yaşananlar üzerine peygamber efendimiz ve diğer Müslümanlar daha önce İslamiyetin yayılmış olduğu Medine’ye Hicret edeceklerdir.

Mekke’de baskı ve işkence gördükleri için İslamiyet’i daha kolay yaşabilecekleri daha kolay yayacakları bir yer olan Medine’ye hicret yani göç edecekler. Böylece Medine’de İslam devletinin temelini atılmış olacaktır.

 

Önceki Makaleİslamiyet öncesi Arap yarımadası genel durumu
Sonraki Makaleİslamiyetin Doğuşu ve Hz. Muhammed Dönemi önemli gelişmeleri

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz