İslamiyetin Doğuşu ve Hz. Muhammed Dönemi önemli gelişmeleri

0
274
mekkenin fethi

İslamiyetin Doğuşu ve Hz. Muhammed Dönemi önemli gelişmeleri.

mekkenin fethi

İslamiyetin Doğuşu ve Hz. Muhammed Dönemi önemli gelişmeleri

Bu dönemde yaşanan önemli gelişmeler ve savaşları bu başlıkta bulabilirsiniz.

610 yılında Hz. Muhammed’e peygamberlik görevinin verilmesi ile birlikte, Müslümanlara karşı olan baskı ve şiddet artmaya başlamıştır ve bu baskı ve şiddetten kurtulmak isteyen Müslümanlar Mekke’den Medine’ye hicret etmişlerdir.

Ancak Müslümanlar Medine’ye göç etmelerine rağmen Mekke’li müşriklerin uyguladığı baskı ve şiddetten kurtulamamışlardır.

624 yılında Bedir yakınlarında bedir savaşı yapılmıştır, Mekkeli müşrikler ile Medineli Müslümanlar arasında olmuştur. Bu savaşı medineli Müslümanlar kazanmıştır. Daha sonra mekkeli müşrikler bedir de aldıkları yenilginin intikamını almak amacıyla, tekrardan 625 yılında saldıracaklardır. Ancak bu savaşı medineli müslümanlar kaybetmiştir.

627 yılında ise, bu kez iki taraf arasında hendek savaşı yapılacak ve bu savaşı Medineli müslümanlar kazanacaktır. Medineli müslümanların bedir ve hendek savaşında aldığı başarılardan sonra…

628 yılında Hudeybiye barış antlaşması yapılmıştır. Bu antlaşma 10 yıl geçerli olacak bir antlaşmadır. 10 yıl boyunca 2 taraf birbirleriyle savaşmayacaktı. Ancak mekkeli müşrikler hudeybiye barış antlaşmasına uymadığı için Peygamber efendimiz bir ordu oluşturacak ve 630 yılında Mekke’yi fethedecektir.

632 yılında, peygamber efendimiz son bir veda hutbesi yapacak, veda konuşması olarak nitelendirilmektedir ve bu yıl peygamber efendimiz vefat edecektir.

Böylece Hz. Muhammed dönemi sona erecek ve daha sonra dört halife dönemi başlayacaktır.

 

Önceki Makaleİslamiyetin Doğuşu ve Hz. Muhammed Dönemi
Sonraki MakaleMikroskobik canlıların havada suda ve nemin olduğu yerlerde yaşadığına dair örnek

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz