Atatürk’ün milli kültüre verdiği önemle ilgili sözleri

1
273

Atatürk’ün milli kültüre verdiği önem ile ilgili sözleri, Atatürk’ün milli kültür hakkında sözleri,

Mustafa Kemal Atatürk, milli kültürlerimizin ve milli değerlerimizin korunmasına büyük önem vermiştir, çünkü bu değerler bizi bizi yapan değerlerdir, özümüzde var olan değerleri ve kültürümüzü bilmek bu kültürleri yaşatmak, her bireyin görevlerinden birisidir.

Ülkemizin ve insanların bağımsız olmaları ancak kendi değerlerine sahip çıkmaları ve onları yaşatmaları ile mümkün olmaktadır, bu değerlerimizi kaybedip, farklı kültürlerin etkisi altında kalarak değerlerimizi yitirirsek işte ozaman korkunç bir gelecek bizi beklemektedir.

Atatürk’ün milli kültür ile ilgili sözleri

“Millî kültür ise, hem usulle yapılmayan hem de taklitle başka milletlerden alınmayan duygulardır.”

“Dünya tarihine baktığımızda milli kültüre sahip olmanın önemi daha iyi anlaşılır. Tarihe gözatıldığında milli kültüre sahip halkların her türlü zorluğa karşı varlıklarını korudukları görülecektir. İkinci Dünya Savaşı’ ndan enkaz halinde çıkmalarına rağmen kısa sürede önemli birer güç haline gelen Almanya ve Japonya bunun en güzel örneğidir.”

“Milli kültür milli ve manevi değerlerin öğretildiği eğitim kurumlarında oluşmaya başlar. Eğitim kurumlarında milli ve manevi değerleri öğrenen gençler ise bu değerlere sahip çıktıkları ölçüde devleti milli birliği ve beraberliği güçlendirirler.”

“Demek ki “milli kültür” bir devleti ayakta tutan unsurların en önemlisidir. Çünkü milli kültür oluştuğunda ortaya millet çıkar. Millet ise mutlaka bir devlet oluşturur.”

“Çocuklarımızı ve gençlerimizi eğitirken milli ve manevi değerlerin iyi öğretilmesi gerekmektedir. kendi kültürlerini ve değerlerini öğrenen gençler birlikte daha güçlü olmanın önemini anlayacaklardır. Atatürk ortak bir kültürün birlik ve bareberliğin önemini belirtmiştir.”

Önceki MakaleBir milletin varlığını sürdürebilmesi için dayanışma neden önemlidir
Sonraki MakaleAtatürk’ün milli kültüre verdiği önemle ilgili uygulamaları

1 Yorum

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz