Bir milletin varlığını sürdürebilmesi için dayanışma neden önemlidir

0
68

Bir milletin varlığını sürdürebilmesi için dayanışma neden önemlidir

Dayanışma, kelime anlamı olarak aynı duygu ve düşünceye sahip insanların birlik ve beraberlik içerisinde ortak bir noktada ve ortak bir amaç için birleşmeleri demektir.

Her insan bir toplum üyesidir. Bunu hiçbir şey değiştiremez. Hep birlikte hayatı güzel kılmak ve kolaylaştırmak için dayanışma insanlar için önemlidir. Gerek aile içinde, gerek okulda olsun bazı işlerin üstesinden daha çabuk ve kolay bir şekilde gelmek için insanların birbiriyle dayanışma ve yardımlaşması gerekmektedir. Birlik ve beraberlik hissiyatı, dayanışma duygusu, her ferde ailede başlayarak işlenmelidir ki önemi daha iyi anlaşılabilsin.

Bir milletin varlığını sürdürebilmesi için dayanışma neden önemlidir
Bir milletin varlığını sürdürebilmesi için dayanışma neden önemlidir

Bir milletin ayakta kalabilmesi için toplumsal dayanışma önemlidir. Bunun en güzel örneğini ise Kurtuluş Savaşında görmekteyiz. Hepimiz de biliyoruz ki Kurtuluş Savaşı öncesi işgal altında olan halk tamamen umutsuz ve perişandı. Birçok kayıp verilmesi, devlet yoksunluğu halkı yıldırmış ve göçler başlamıştı. Fakat tüm bu karanlığa ışık tutacak biri vardı ki o da Mustafa Kemal idi. Mustafa Kemal tam da bu durumda Türk milletinin birlik ve beraberlik duygusunu yeniden uyandırarak Türk milletini harekete geçirmeyi sağlamıştır. Yayınladığı tüm genelgeler ile tüm Anadolu halkını dayanışmaya çağırarak ordu ve milleti bir araya getirmişti. Mustafa Kemal de; Türk milletinin birlik ve beraberlik çağrısı içinde, ortak duygularını uyandırarak ve toplumsal bir dayanışma sağlayarak tüm bu olumsuzlukların üstesinden gelinebileceği ve düşmanın yurttan atılabileceğini biliyordu.

İşte bu yüzdendir ki anlamlı bir birey, toplum ve bir millet olabilmek için dayanışma her zaman her koşulda önemlidir. Daha büyük başarılara daima adım atmak için ortak değerlerimizi, birlik ve beraberlik içinde yaşamanın önemini hiçbir zaman unutmamalı ve daima dayanışma-yardımlaşma içinde yaşamayı bilmeliyiz.

Yeşim KÜTÜK

Önceki Makale2016 Acil Yardım ve Afet Yönetimi Taban Puanları
Sonraki MakaleAtatürk’ün milli kültüre verdiği önemle ilgili sözleri

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz