Atık maddelerden veya doğal ürünlerden faydalanarak ısı yalıtımında kullanılabilecek..

0
988
doğal ısı yalıtımı

Çevremizdeki atık maddelerden veya doğal ürünlerden faydalanarak ısı yalıtımında kullanılabilecek bir ürün geliştirelim.

ısı yalıtımı malzemeleri

Çevremizde pek çok madde ısı yalıtımında kullanılabilir, ancak benim favorim bu konuda “Odun lifi levhalar (veya odun elyafı – MDF, HDF), OSB (oriented strand board-yönlendirilmiş yonga levha), mantar, koyun yünü, saz, saman, keten ve kenevir elyafları, selüloz, pamuk yünü, gibi ürünler endüstriyel ürünlere her zaman doğal şekilde alternatif olarak kullanılır. Bu ürünleri evin dış cephe duvarına yapıştırarak üstüne gerekli boya, sıva işlemleri yapıldığında ısı yalıtımı konusunda başarılı bir yöntem uygulanmış olacaktır.

Günümüzde ısı yalıtımı yaptırmak oldukça kolaydır, ve maddi açıdan üzmeyecek şekildedir. Özellikle fabrikasyon ürünlerin metrekare fiyatları oldukça ucuz şekilde satılmaktadır.

Saman, saz gibi doğal maddelerin kullanımı günümüzde oldukça yaygındır, meralardaki evlerde anadolu halkı halen kullanmakta ve bu şekilde ısı yalıtımını gerçekleştirmektedir.

Bunların dışında toprak, su, saman karışımını da yine ısı yalıtımında alternatif ısı yalıtımı sistemi olarak kullanmaktadırlar.

 

Önceki MakaleKpss merkezi atamada mülakat var mı
Sonraki MakaleIsı yalıtımı ile ilgili slogan geliştirelim

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz