Bakı durumunun sıcaklığa etkisi

0
1701

Dünya üzerinde farklı şekillerde sıcaklığı etkileyen durumlar, faktörler mevcuttur bunlardan birisi de bakı durumundan dolayıdır, bakı durumunun sıcaklık üzerinde yaptığı etkiyi burada inceleyeceğiz.

Sıcaklık dağılışını etkileyen etmenlerden birisi de bakı durumudur, özellikle dağlık alanlarda dağların bir yamacı Güneş’den daha çok enerji almaktadır diğer tarafına nazaran, güneşten çok enerji alan güneşe daha dik şekilde bakan yamaç bakı durumundaki yamaçtır. Kuzey yarım kürede dağların güney yamaçları günün ilk saatlerinden itibaren güneş ışınlarını doğrudan alarak ısınmaya başlar, buna karşılık kuzey yamaçlar güneş ışınlarını doğrudan alamaz, dağılan ışınlar sayesinde aydınlanır. Bu nedenle kuzey yamaçlar güney yamaçlara göre daha soğuktur.

Bu durum yani bakı durumu bitki topluluğunu da etkilemektedir, özellikle kış mevsiminde çıkan mantarlar genellike bakı durumunda olan yamaçlarda değil daha çok bakı durumunun dışında olan kuzeyde kalan yamaçlarda görülmektedir, bu da bakı durumunun bitki topluluğu üstündeki etkisi olabilir.

Önceki MakaleNemin sıcaklığa etkisi
Sonraki MakaleYüksekliğin sıcaklığa etkisi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz