Yükseköğretim Tazminatı Ne kadar, Ne zaman Alınacak

1
98

Akademisyenlere zamYükseköğretim tazminatı, öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, yardımcı doçent, doçent, profesör, kimlere verilecek,

 

14 Ekim 2014 tarihinde TBMM’ye gönderilen kanun tasarısına baktığımızda akademik personelin maaşlarına iki yeni madde daha eklendi bunlardan biri olan yükseköğretim tazminatı üstünde duracağız bu yazıda. Akademisyenlere verilecek olan zamlar tasarıda akademik alanda faaliyet gösteren öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, yardımcı doçent, doçent, ve profesörlere ait zamların nekadar olduğu belirtilmiştir.

Aşağıda yer alan tablodan sizler de bu zamların nekadar olduğunu görebilirsiniz.

14 ekim 2014 tarihinde TBMM’ye gönderilen bu kanun tasarısında yer alan akademisyen maaşı zamları şu şekildedir ;

Yükseköğretim Tazminatları 2015

 

Unvan 657’e tabi en yüksek Devlet memuru brüt aylık (ek gösterge dahil) tutarının; Net olarak tutar (Sadece damga vergisi kesintisi yapılmıştır)
Profesör Yüzde 100 725,88 lira
Doçent Yüzde 100 725,88 lira
Yardımcı Doçent Yüzde 100 725,88 lira
Araştırma görevlisi Yüzde 115 834,25 lira
Öğretim görevlisi ve okutman Yüzde 115 834,25 lira

 

Üniversitelerde öğretim elemanı kadrosunda yer alan uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı   unvanlarına sahip olanlara yükseköğretim tazminatı ödenmeyecek.

Yükseköğretim tazminatı nezaman alınacak

Kanunun yürürlük maddesine göre, yükseköğrenim tazminatı “yayımını izleyen ayın onbeşinde,” yürürlüğe girecektir. Bu da şu anlama geliyor. Eğer tasarı 15 Kasım’dan önce Resmi Gazetede yayımlanırsa, zam 15 Kasımda alınabilecektir. 15 Kasımdan sonra Resmi Gazetede yayımlanırsa, zammı almak 15 Aralık’a kalacaktır.

Önceki MakaleÖğretmen Maaşları Ne kadar 2015
Sonraki MakaleAkademik Teşvik Ödeneği Ne kadar, Ne zaman Alınacak ?

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz