Batıl inançların toplum üzerindeki zararlarının neler olabileceğini düşününüz

0
110

Batıl inançların toplum üzerindeki zararlarının neler olabileceğini düşününüz.Bu zararları ve sonuçlarını belirleyiniz.

Batıl inançlar eskiden daha yaygındı günümüzde de halen devam eden bazı batıl inançlar olsa da eskiden bilgiye uzak bir toplum olduğundan yani internet, televizyon vs. gibi organların olmadığından bilgiye ulaşma hızı düşüktü dolayısıyla insanlar kulaktan duyma şeylere daha çok inanırlardı, bu yüzden batıl inançlar da fazlasıyla artmaktaydı ve insanlar arasında hızlıca yayılıyordu.

Batıl inançlar insanları hem maddi hemde manevi olarak yıkıma uğratır, maddi olarak zarara uğrayan kişi hemde manevi olarak büyük bir yıkım içine düşer, söylenen sözler yerini bulmaz, olacak derler söz verilir ancak beklendiği gibi çıkmaz, dolayısıyla bu da bireyin psikolojisinin bozulmasına kadar gider.

Kişinin bir rahatsızlığı karşısında batıl inanç ile tedavi aradığını düşünelim, bireyin bekledikleri gerçek olmaz, umudu tükenir, hem maddi hemde manevi olarak büyük sıkıntıya düşer, böylece bu durumdan kurtulmak istediğinde doktora başvurduğunda ise geç kalmış bile olabilir.

Sonuç : Batıl inançların toplumu büyük bir rehabete sürüklediği, hem maddi hemde manevi açıdan büyük sıkıntılara soktuğu sonucuna rahatlıkla ulaşabiliriz.

Önceki MakaleAdrese dayalı Nüfus Kayıt Sistemi amaçları ve işleyişi
Sonraki MakaleHesap, mizan, cennet, cehennem kavramlarının anlamlarını araştırınız

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz