Benimleme nedir, betimleme ile ilgili örnek cümleler

0
269

Benimleme nedir, betimleme ile ilgili örnek cümleler, betimleme örnekleri.

Betimleme bir nesneyi, kişiyi, varlığı okuyan kişinin kafasında en ince ayrıntılarına kadar kafasında canlandırabilecek şekilde anlatılmasıdır. Sözlü yada yazılı şekilde olabilir, betimlenen öge karşıdaki kişide en ince ayrıntılarına kadar kafasında canlandırılır adeta onu görmüş gibi olmalıdır.

BETİMLEME ÖRNEKLERİ

Örnek :Çelik jantları, büyük tekerlekleri, kan kırmızısı renginde bir araba geldi ve yanaştı. Yukarı doğru açılan kapısının içinden Dünya’nın en ünlü oyuncularından birisi indi, hızlıca uzaklaştı.

Örnek : O gece eve gitmekte çok geç kaldım saat gecenin 3ü idi. Sokaklar bomboşdu, hızlıca arabaya gittim ve çalıştırdım, arabamda yalnız şekilde ilerlemeye başladım, her yer kapkaranlıkdı, sokak lambaları bile yanmıyor adeta zifiri karanlık içinde aracımın farları ile ilerliyordum. Kısa bir süre sonra araba aniden durdu, korkmaya başladım, etrafımı köpekler sardı, adeta aç kurt gibi her biri cama kadar sıçrayarak yüzüme doğru havlamaya başladılar, dışarı çıksam parçalayacak gibi ağızlarından salyaları akıta akıta ısrarla havlıyorlardı… Ardından telefon çaldı ve uyandım, büyük bir kabus görmüştüm.

Örnek : Kış gelmişti, her tarafı kaplayan gıcırtılı karları, kırağısıyla, soluk gökyüzüyle beyaz bir kış bastırmıştı. Bacaların üstünde duman halkaları koyulaşıyor, hemen açılıp kapanan kapılardan buğular yayılıyordu. Ocak ayının günlerinden biri akşama yak­laşıyordu. Akşam ayazı durgun havayı daha da sıkıştırıyor, ak­şamın kızıl renkli son ışıkları hızla siliniyordu.

Örnek : Güz yaprakları sararmıştı, uçsuz bucaksız güzelim ormanın üstünden turuncu, sarı, altın ışıltısında ışıklar geçiyor, ormana ılık güz güneşi düşüyordu. Pembe, mor orman laleleri, otları kurumuş, çatlamış toprağı yarmışlar, bir kayayı çatlatırcasına dışarıya çıkmışlardı.

Önceki MakaleDinimizce anne babanın çocuklarına karşı vazifeleri
Sonraki MakaleYaşam ile ilgili kompozisyon

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz