Besin gruplarının görevleri

0
107

Besin gruplarının görevleri, besin grupları nelerdir kısaca açıklama.

Vücudumuzun sağlıklı şekilde yaşamına devam etmesi, günlük yaşam için gerekli olan enerjiyi alması ve yaralı olan yerlerin onarımı gibi pek çok şeyi yapabilmesi için farklı besinlere ihtiyacı vardır. Besin gruplarını Karbonhidratlar, yağlar, proteinler olarak ayırmaktayız.

Diğer grupta ise enerji veren besinlerin hücrede enerji oluşturma sırasına göre sınıflandırılmaktadır bunlar, yağlar, proteinler, karbonhidratlar olarak sıralanır.

Karbonhidratlar Günlük enerjinin çoğu bu gruptan sağlanmaktadırlar.Karbonhidratların, kanda glikoz şeklinde belirli miktarda bulunması, dokulara sürekli enerji sağlanması bakımından önemlidir.

Proteinler Hücrelerin asıl yapısını oluşturan bu grup, hücrelerin sürekliliği, büyüme ve gelişmesi için önemli bir besin kaynağıdır. Vücudun savunma sistemlerinin, vücut çalışmasını düzenleyen enzimlerin, bazı hormonların da esas yapıları proteindir.

Mineraller minerallerin bir bölümü iskelet ve dişlerin yapı taşı olarak görev yapar. Diğer bir bölümü de vücut suyunun dengede tutulmasını sağlar.

Vitaminler, besinlerden alınan karbonhidrat, yağ ve proteinin enerjiye dönüştürülmesini sağlar. Böylece hücrelerin oluşması ve düzenlenmesine yardımcı olur.

Yağlar insan vücudunun ortalama yüzde 18’i yağdır. vücut yağı, insanın başlıca enerji deposudur. Enerji yeterli miktarda alınmadığında vücut bu deposunu kullanır.

Önceki MakaleSakarya meydan savaşı hakkında kısaca bilgi
Sonraki MakaleBüyük Taarruz ve Başkomutan Meydan Muharebesi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz