Bilinçli bir vatandaş nasıl olması gerekir

0
104

Sosyal bilgiler dersinde öğrendiklerinizden hareketle, bilinçli bir vatandaşın nasıl olması gerektiği ile ilgili düşüncelerinizi belirtiniz? Sosyal bilgiler dersini size hangi katkıları olmuştur belirtiniz.

Bilinçli bir vatandaş her zaman ve her yerde aklını kullanarak hareket eder, çevresindeki olup bitenleri iyi gözlemler ve hem çevresindeki insanlara hemde doğaya zarar vermez, doğayı kirletecek en ufak bir hareketten kaçınır, çünkü bilir ki doğayı kirletmek çocuklarının rahat yaşama hakkını gasp etmektir.

Bilinçli bir vatandaş, çevresinde oluşan haksızlıklara göz yummaz, bilinçli olmak kişinin kendisini ve çevresini iyi bir şekilde tanımasıyla da yakından ilişkilidir.

Bilinçli bir vatandaş, oy kullanma görevini yerine getirir, askerlik görevini yapar, bunun yanında sosyal yaşam içinde örneğin; otobüse bindiğinde hamile bir bayan geldiği zaman yer verir, yaşlılara yer verir, biliçli olmak yaşam içinde kimseye en ufak bir zararın dokunmaması anlamına da gelmektedir, güleryüzlü olmak, insanlarla iletişimde insanların sevgisini kazanmak da buna bir örnek olabilir.

Önceki MakaleNamazın hazırlık şartlarının önemini açıklayan bir kompozisyon yazınız
Sonraki MakaleAtatürk’ün “Geçmiş bilinmezse gelecek bilinmez” sözünü açıklayınız

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz