Bitki örtüsünün dağılışını etkileyen faktörler

0
234

Bitki örtüsünün dağılışını etkileyen faktörler nelerdir?
Bitki örtüsü iklime, sıcaklığa, nem ve yağış miktarına, toprak yapısına, yeryüzü şekillerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

İklim
Bitki örtülerinin dağılışını etkileyen en önemli faktördür.

Sıcaklık
Bitkilerin klorofil özümlemesi sıcaklığa göre olur. Sıcaklık, sıfır derecenin altına düştüğü zaman bitkilerin büyümesini engeller. Kutup ikliminin görüldüğü alanlarda, yıl boyu sıcaklıklar sıfır derecenin altında olduğundan bitki örtüsü de yoktur. Tropikal kuşakta sıcaklığın artmasına bağlı olarak bitki türü zenginliği de fazladır.

Nem ve yağış
Bitkilerin fotosentez ve terleme için sıcaklık, nem ve yağış ihtiyacı vardır. Havada ve topraktaki nem, yıllık yağış miktarı, yağışın yıl içindeki dağılışı bitkiler için yaşamsal bir öneme sahiptir. Bitkiler, nem ve yağış durumuna göre şekillenir.

Toprak
Bitkileri besleyen ve tutunmalarını sağlayan doğal bir unsurdur. Bitkiler, kendi için uygun toprak şartlarında yetişir. Ayrıca toprağın dokusu, derinliği, suyu tutma özelliği de önemlidir.
Yeryüzü şekilleri
Yükseklerde doğru çıkıldıkça sıcaklık düşer, bağıl nem artar. Yükseltiye bağlı olarak bitki kuşakları oluşur. Çok yükseklerde yağış az, sıcaklık ortalamaları düşüktür. Buralarda yüksek dağ çayırları görülür.

İnsanlar
Tarih boyunca insanlar, tarım alanları açma, yakacak ihtiyacı, orman yangınları, hayvan otlatma, orman alanlarını imar ve iskana açma, yol yapımı, sanayileşme ve savaşlar gibi nedenlerle bitki örtüsünü tahrip etmişlerdir.

Önceki MakaleAğaç yaş halkalarına bakılarak geçmişle ilgili iklimsel değerlendirmeler yapılabilir mi?
Sonraki MakaleTermik santral nedir, çalışma prensibi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz