c ye format atma Windows format atma resimli anlatım

0
258

Windows a virüs bulaşığında yada sistem hataları ile karşılaştığınızda format atmak zorunda kalıyoruz, yada eskiden kurulu yedeğiniz varsa eğer çok önemli bir sistem hatanız da yok ise bu yedeği kurarak eski windowsunuza kavuşabilirsiniz. Ancak bunların içinde en doğru yol forrmat atmak ve windows u yeniden kurmak, c ye format atmak olacaktır.
Format atmayı resimli olarak yazının devamında bulabilirsiniz, umarım işinize yarar.
Format atmak için öncelikle bios a girip, oradan sistem başlangıcını (boot) cd rom/dvd rw birini seçmek yani cd den önyükleme yapmak gerekiyor.
Öncelikle bios a girmek için ilk açılış ekranında “delete” tuşuna basmanız gerekiyor, delete basınca bios a mavi ekrana girebilirsiniz.
Buraya kadar geldik şimdi sıra geldi ilk açılış yani boot olayını değiştirmek burada mantık şudur; normalde hdd (harddisk) seçilidir hdd seçiliyken kurulu olan windows açılır, biz bunu cd olarak seçeceğiz ve cd den önyükleme yapacağız.
Cd olarak seçtiğimizi varsayıyorum, daha sonra kaydet deyip yeniden başlatıyoruz, cd den önyükleme yapmak için bir tuşa basın yazısı çıkacaktır, herhangi bir tuşa basınız ve cd den önyükleme başlatınız.
Eğer hdd sata ise bazı durumlarda sata sürücüsü gerekebilir, bunun için diskete sürücüyü atıp, kuruluma başlarken ek bir sata sürücüsü yüklemek isterseniz ** tuşuna basın şeklinde bir yazı olmalıydı yanlış hatırlamıyorsam, oradan o tuşa basıp disketteki sürücüyü yüklemek gerek, bunun için ayrı bir yazı yazmak gerekir uzun bir olay çünkü.
Şimdi kuruluma başladık diyelim, cd den okuttuk windows u , buraya kadar geldiyseniz zaten pek birşey kalmadı, ileriki aşamalarda zaten windows sizi yönlendirir, disk parçalama falan filan onları hiç kurcalamayın eğer bilginiz yok ise zaten kurcala kurcala bulursunuz en iyi öğrenme yöntemi budur : ))
Ben resimleri de ekliyorum aşağıdan bakabilirsiniz.

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayın.

Önceki MakaleErkekleri baştan çıkarmanın yolları nelerdir
Sonraki MakaleÖrgü poşetlik modelleri ve yapılışı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz