Cezzar Ahmet Paşa Kimdir, Hayatı

0
108

Cezzar Ahmet Paşa Kimdir, Hayatı

?-1804, Ünlü Napolyon’u ilk olarak durduran ve Akka kalesini Fransız ordularına karşı kahramanca savunarak yenilgiye uğratan büyük vali ve komutan.

Bosna’da doğduğu sanılmaktadır. Gençliğinde Hekimoğlu Ali Paşa’ya kapılanarak onun Mısır valiliği sırasında yanında bulunmuştur. Ali paşanın işten çıkarılmasından sonra da Mısır’da kalmış ve Ali beyin kölesi Abdullah beye kapılanmıştır.

Abdullah Beyin urban tarafından öldürümesi üzerine efendinin öcünü almak amacıyla 70 kadar Arap’ı öldürerek, başlarını büyük ali beye göndermiş ve bundan ötürü cezzar diye adlandırılmıştır.

Gösterdiği yararlıklar sonucu paşa türbesini almış, kısa bir süre sonra da vezirlik rütbesiyle sayda valiliğine getirilmiştir.

1776 yılında Ahmet paşa sık sık Şam ve sayda valiliklerini bir arada yürütmüştür. Napolyon’un Akka’ya gelişi ve kuşattığı sıralarda cezzar Ahmet Paşa ordusuyla onu karşılamış ve uzun bir direnmenin sonunda Napolyon’u yenilgiye uğratmıştır. İstanbul’a karşı da ayaklanıp bağımsızlık sevdasına düştüğü günlerde hastalanıp veremden ölmüştür.

Önceki MakaleBursalı Ahmet Paşa Kimdir, Hayatı
Sonraki MakaleGedik Ahmet Paşa Kimdir, Hayatı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz