Yenilenebilir Enerji Kaynakları nelerdir

0
210

Yenilenebilir Enerji Kaynakları nelerdir kısaca bilgi, yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları nelerdir
güneş enerjisi

Günlük hayatımızda kullandığımız ve bir süre sonra bitecek olan kaynaklara yenilenemez olan enerji kaynakları adı verilir bunlara örnek olarak fosil yakıtlar söylenebilir.

Enerji verimliliği açısından bitmeyen, enerji kaynağı tükenmeyen yada tekrar oluşan enerji kaynaklarına ise yenilenebilir enerji kaynakları adı verilir.

Güneş enerjisi, Rüzgar Enerjisi, hidroelektrik, jeotermal ve biyokütle enerjisi yenilenebilir enerji kaynaklarına verilebilecek örnekler arasındadır.

Dünya üzerindeki en büyük enerjiyi oluşturan Güneş’dir. Güneş’in sonsuz enerjisinden faydalanılarak, güneş enerji sistemleri geliştirilmiş, bu sistemlerin artırılarak yenilenebilir enerji üretimi sağlanması hızlandırılmalıdır.

Güneş’in enerji potansiyeli bütün insanların enerjilerini kolay şekilde karşılayabilecek kadar fazladır.

Hesap makinelerinin üst kısmında siyah bir alan vardır, işte burada güneş paneli yer alır ve bu yüzden pili bitse bile güneşde şarj edilebilme özelliğine sahiptir.

Güneş enerjisi ile çalışan arabalar da son yıllarda hızla artış göstermiştir, güneş enerjisi ile su ısıtma yöntemleri de yine evlerde kullanılan bir yöntem haline gelmiştir.

 

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here