Cisimlerin suda yüzme ve batmalarının nedeni ne olabilir

0
161

Suya bırakılan bazı cisimler yüzdüğü halde bazı cisimler suda batar. Cisimlerin suda yüzme ve batmalarının nedeni ne olabilir?

Suyun üzerinde duran ve birde suyun altına inen cisimler vardır, evimizde de bunu kolay şekilde test edebiliriz, bir tabağın içine su doldurun ve suyun içine 1 adet toplu iğne atın, yada çay kaşığı da olabilir, direk suyun dibine inecek yani batacaktır, yağlı bir kağıdı gemi şeklinde yapın, yada plastik top da olabilir, plasik şişe kapağı da olabilir , kısacası iğnenin suyun dibine indiğini diğer saydıklarımın ise batmadığını göreceksiniz.

Bunun sebebi suyun kaldırma kuvvetiyle doğrudan alakalıdır, suyun kaldırma kuvveti cismin batıp batmaması için yeterli değildir, cisimlerin yoğunlukları ve kaldırma kuvveti uygulanan cismin yüzeyiyle de alakalıdır.

Örneğin tahtayı suya attığımızda batmadığını, ancak taşı attığımızda battığını görebilirsiniz. Bu durum yine cisimlerin yoğunluklarıyla ilgilidir. Taşın yoğunluğu ortalama olarak  2,3 g/cm3 olup suyun yoğunluğundan fazla, tahtanın yoğunluğu 0,6 g/cm3 civarında olup suyun yoğunluğundan azdır.

Önceki MakaleSıkıştırılmış veya gerilmiş yayların sahip olduğu enerjiye ne ad verilir
Sonraki MakaleBazı cisimler suda yüzebildiği halde bazı cisimler neden yüzemez

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz